ÚTERNÍ GLOSY 1.11.2022

Miroslava Macka
Ministr Jurečka zarazil projekt, který spolykal miliardy, ale ani po 8 letech nejede. Nové IT systémy se od roku 2014 nejenže nepovedlo nasadit do ostrého provozu, některé se po letech ještě ani nezačaly programovat. Přitom celkové náklady se vyšplhaly zhruba na 1,3 až 1,5 miliardy.
Tolik zpráva. A nyní kontrolní otázka: bude někdo obviněn, obžalován a odsouzen, neboť nejednal s péčí řádného hospodáře?

Inflace v eurozóně opět pokořila rekord, v říjnu činila 10,7 procenta. Hlavní příčinou zrychlující se inflace je prudké zdražování energií – ty se na celkovém růstu podílely ze 41,9 procenta. Na druhém místě skončily náklady na jídlo a pití, které obstaraly 13,1 procenta z celkového růstu.
Což se nás též silně dotýká. Nicméně český premiér ví, jak na to, jak vyplývá z jeho posledního prohlášení po jednání se Zelenským: Ukrajina potřebuje jasnou perspektivu vstupu do NATO a EU.
Také Evropská komise ví, jak zvládnout inflaci. Podle novin Politico poskytne v roce 2023 Ukrajině půjčky a granty ve výši 18 miliard eur na financování rozpočtu.

SaturninVánoce se nezadržitelně blíží! Je nejvyšší čas myslet na dárky.