ČTVRTEČNÍ GLOSY 13.10.2022

Miroslava Macka
Česko bude mezi lety 2023 až 2025 každý rok dávat půl miliardy korun na humanitární, stabilizační a rekonstrukční pomoc Ukrajině. Po jednání vlády o tom informoval ministr zahraničí Jan Lipavský.
Škoda jen, že se podobné pomoci nedostává v roce 2022 spoustě krachujících českých podnikatelů, kteří celá léta politiky ze svých daní živili.

Vicepremiér Vít Rakušan:
„I přes veškerou pomoc vlády ceny energií budou vyšší, než třeba byly v loňském roce. Ale tohle je daň za naši nezávislost a naši svobodu. Tohle je daň za to, že stojíme na správné straně.“
Doufám, že se vám po těchto slovech ulevilo, protože zvláště tu nezávislost nám tato vláda prohlubuje dnes a denně. Ale vážně: je to daň za rudozelený Green Deal, kvantitativní uvolňování a další eurounijní šílenosti.

Hospodářské noviny:
Co přinese zima válčícím stranám na Ukrajině? Rusové na ni nejsou připraveni, na rozdíl od Ukrajinců.

Bílý dům zveřejnil novou národní bezpečnostní strategii se záměrem „efektivně soutěžit s Čínou“ a zadržovat „nebezpečné Rusko“.

Polský premiér Morawiecki ve vysílání polského rozhlasu prohlásil, že za nehodou na polském úseku ropovodu Družba by údajně mohlo stát Rusko. Zatím sice neví, kdo stojí za touto nehodou, zda to byla nehoda nebo sabotáž.
„Příslušné služby vše zjišťují. Mnohé stopy samozřejmě okamžitě ukazují na Kreml, ale my chceme být zodpovědní a pouze poté potvrdit domněnky.“
Raději bez komentáře.