ČTVRTEČNÍ GLOSY 22.09.2022

Miroslava Macka
Proxy válka Ruska a USA se spojenci (včetně Česka) na Ukrajině, se bohužel dostává do další, mnohem nebezpečnější fáze. O to více pak platí, že na ní vydělávají Američané a Evropané včetně nás silně tratí, nemluvě o Ukrajině.
Snad se ještě v Evropě najde pár státníků, kteří pochopí, že tudy cesta nevedla a nevede, i když o tom začínám silně pochybovat. Viz prezident Zeman: Reakcí na ruskou mobilizaci má být větší pomoc Ukrajině.
Podle ruskojazyčného zpravodajského serveru Meduza, který se odvolává na nejmenované zdroje blízké Kremlu, stojí za obratem tlak tzv. válečné strany, skupiny vysoce postavených ruských politických a bezpečnostních představitelů, kteří prosazují další eskalaci konfliktu s Ukrajinou. Tito činitelé přesvědčili i prezidenta Putina.
„Není to jen „částečná“ mobilizace. Teď to bude teprve průšvih,“ říká mj. v rozhovoru na SeznamZprávy bývalý generální konzul v Petrohradu Vladimír Votápek. „Místo „částečné“ mobilizace dojde k maximální – k takové, jakou si Rusko může logisticky dovolit.“ A dodává: „Mobilizace 300 tisíc mužů jsou Rusové schopni a neměli bychom je neustále podceňovat“

Vřele vám doporučuji k přečtení a zamyšlení rozhovor s prof. Jaroslavem Maxmiliánem Kašparů ve 38. čísle časopisu Téma ze dne 16. září s titulkem „Evropa ztratila duši, je jako Titanic…“

Čtenář glos P. Z. mi napsal:
Včera byla v Bratislavě významná protivládní demonstrace na Hodžově náměstí, dle slovenských zdrojů za poměrně špatného počasí. Náměstí bylo zcela zaplněno. I přesto je akce mainstreamem ignorována - na českých serverech (Seznam, idnes, web ČT) se o ní člověk nedočte. Včera večer na slovenských zprávách na TV JOJ jsem nic také nepostřehl.
Slovenský mainstream - Sme, Pravda, Topky - buď je to upozaďováno, nebo je podstřelen počet účastníků. A jako vrchol slovenský Denník N:
Kým Putinovi zostali ako spojenci Venezuela a Severná Kórea, Ficovi prišli pomôcť vyhnúť sa trestnému stíhaniu Andrej Danko, fašisti, antivaxeri, dezinformátori a extrémni nacionalisti z rôznych strán.
Další vrchol, že na sesterské TV Markíza od TV Nova byl po celou dobu reportáže nápis "Dezoláti protestujú".