STŘEDEČNÍ GLOSY 31.08.2022

Miroslava Macka
Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová v úterý 30. 8. 2022 odmítla polskou výzvu, aby Evropská unie dočasně pozastavila svůj systém obchodování s emisními povolenkami, a pomohla tak snížit vysoké ceny elektřiny.

Bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček:
Hrozí nám tady nedozírné škody a úplné zhroucení průmyslu. Vláda by měla především hájit zájmy občanů této země. Jsme svědky nepochopitelného váhání politiků. Přitom varování naší skupiny energetických expertů, že ceny energií extrémně porostou, zazněla už loni na podzim. Nenapadá mě jediný důvod, proč vláda nechtěla konat. Není přece možné nic nedělat!“ .

Slova Volodymyra Zelenského k zapamatování:
Plány ukrajinské armády se zveřejňovat nebudou, ruští vojáci by ale měli vědět, že je ukrajinské síly poženou až k hranicím. Nastal čas, aby se buď vzdali, nebo utekli.

O jednom a tomtéž z protichůdných zdrojů. Čas ukáže…
Podle ukrajinských médií, která se odvolávají na armádní zdroje, se útočícím vojskům podařilo v Chersonské oblasti na některých místech prolomit první linii ruské obrany. Ukrajinci podle CNN dobyli zpět čtyři dosud okupované vesnice u města Cherson. Ruské ministerstvo obrany večer ukrajinskou protiofenzivu v Chersonské a Mykolajivské oblasti připustilo a zároveň tvrdilo, že ukrajinská armáda při ní utrpěla těžké ztráty. I když leží Cherson i Mykolajiv více než 600 kilometrů od Bělgorodu, ruská sociální síť Telegram přinesla záběry, jak se stovky lidí tlačí před odletovou halou místního letiště, aby opustily město.
Vojáci Ozbrojených sil Ukrajiny (AFU) v důsledku pokusu o protiofenzívu ve směru Mykolajiv-Kryvyj Rih, nařízenou osobně prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským, ztratili více než 1200 osob. Oznámil to v úterý 30. srpna oficiální zástupce Ministerstva obrany Ruské federace, generálporučík Igor Konašenkov. Dále bylo zničeno 48 tanků, 46 bojových vozidel pěchoty, 37 dalších obrněných bojových vozidel, 8 pickupů s velkorážnými kulomety," dodal.

„Zatím není možné potvrdit rozsah ukrajinských úspěchů,“ uvádí zpravodajská služba britské tajné služby.

Tři zprávy z jediného dne, tak si vyberte.
Rusko se snaží zabránit evropským zemím, aby si před nadcházející zimou naplnily své zásobníky plynu. Na konferenci v norském Stavangeru to skrze video uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Za propadem ceny plynu stojí pozitivní zprávy z Německa ohledně plnění zásobníků. Ty budou začátkem září naplněné z 85 procent, což byl původně cíl až k 1. říjnu. K 1. listopadu pak mají být zásobníky naplněné z 95 procent.
Společnost Uniper, která je největším dovozcem ruského plynu v Německu, žádá státní rozvojovou banku KfW o další čtyři miliardy eur (98,4 miliardy Kč). Firma to v pondělí oznámila s tím, že stávající úvěr u KfW v objemu devíti miliard eur (221,4 miliardy Kč) již plně využila.

Čtenář glos L. R. mi napsal:
Jako tenisový fanda jsem samozřejmě nelibě a smutně nesl rozhodnutí o nevpuštění Novaka Djokoviče na US Open z důvodu přetrvávajících opatření o povinném očkování navzdory opačnému světovému trendu. Pořadatelé si "myli ruce" vyjádřením, že musí toto nařízení respektovat, ale jinak by velmi rádi Djokoviče na turnaji viděli. Jenže to by člověku nemohlo neuniknout, že jedním z hlavních sponzorů, kteří jsou zobrazeni na lemujících panelech tenisových kurtů je farmaceutická společnost Moderna. Takže mocná lobby opět zafungovala a nějaké fair play jde opět stranou. To by tak hrálo, aby se možným vítězem stal neočkovaný Djokovič!