PÁTEČNÍ GLOSY 24.06.2022

Miroslava Macka
Na podzim bude v Česku potřeba proti covidu-19 přeočkovat asi 2,5 milionu lidí, seniorů a chronicky nemocných, které nákaza může ohrozit na životě. Odborníci se obávají souběhu další vlny koronaviru s chřipkou. Informace dnes zazněly v diskusi Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) k očkování.
"Téměř všichni naočkovaní budou na podzim tak daleko od své poslední dávky, ať byla druhá nebo třetí, že jim v podstatě ochrana s velkou pravděpodobností skončí," uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
A máme tady další poplašnou zprávu, samozřejmě nepodporovanou farmaceutickými firmami.

V Bruselu se ve čtvrtek večer psala historie - Ukrajina se stala kandidátskou zemí Evropské unie.
Je to krok, který by si ještě začátkem letošního roku málokdo uměl představit. Jeho hodnota je hlavně symbolická, protože zase o kousek povoluje sevření nepřátelským ruským vlivem. A nepochybně je to posun vykoupený krví statečných obránců a obránkyň válkou zmítané země.
Tolik začátek článku na seznam.cz.
Dovoluji si komentovat starým českým naučením: slibem nezarmoutíš…

Čtenář glos J. P. mi napsal:
Já jsem prostý důchodce. Na jednu stranu čtu od lidí představujících se, či představovaných, jako energetičtí experti, že jednak - válka na Ukrajině není příčinou zdražování plynu, druhak - že Gazprom, potažmo Rusko, přesně plní smlouvy na dodávky ropy, plynu i uhlí, třeťak - že kupci v EU neobjednávali 100% potřebného množství, ale cca 70% a spekulovali na pokles cen, čtvrťak - že ruský plyn je finančně nejvýhodnější a proto že značná část EU států, včetně ČR, to za posledních 50 let využila k masívní plynofikaci, pěťak - že vláda ČR již někdy v r. 2012 zprivatizovala Transgas německé firmě a čeští dodavatelé pak začali plyn nakupovat přes prostředníky (spekulanty?) na burze v Belgii, šesťak - že obdobně rozhodla, že levně v ČR vyráběná elektřina se bude obchodovat přes lipskou burzu a zpětně ji budou nakupovat, a draho, čeští dodavatelé.
A nyní čtu od premiéra, že za všechny naše problémy může Rusko a Putin!

Čtenář glos P. H. mi napsal ke včerejší glose:
"Ruský prezident Vladimir Putin má strach, že „jiskra demokracie“ přeskočí do jeho země, řekl v pondělí německý kancléř Olaf Scholz."

Na toto vyjádření reagovala tisková mluvčí ruské vlády Zacharovová, že "z Německa do Ruska přeskočila jiskra již několikrát, a nikdy to pro ruský národ nepřineslo nic dobrého."
Evidentně měla na mysli rok 1917 („Z Jiskry vzejde plamen“ - V. I. Lenin), kdy tato jiskra zažehla bolševickou revoluci, a pak 22. 6. 1941, kdy přeskočila "jiskra" někdy kolem 04:00 ráno (shodou okolností přesně 81 let před Scholzovým vyjádřením) a zažehla další kolo 2. světové války.
Ani já si nejsem jist, že stojím o "třetí jiskru". Mohla by být poslední.