ČTVRTEČNÍ GLOSY 19.05.2022

Miroslava Macka
Vláda premiéra Fialy dle jeho slov intenzivně pracuje na strategii, která by jasně pojmenovala kroky, které by definitivně zbavily Česko energetické závislosti na Rusku.
Takže, ne abyste se rozčilovali nad účty za elektřinu a plyn! Za chvíli si budete moci přečíst strategii, která pojmenuje kroky.

„Evakuační mise pokračuje, dohlíží na ní naši vojáci a příslušníci zpravodajských služeb,“ uvedl Zelenskyj o vzdání se ukrajinských vojáků v mariupolském Azovstalu.

Dva titulky BBC, kde pracoval i George Orwell:
Mariupolská bitva končí, Ukrajinští bojovníci odešli.
Ukrajina učiní „všechno“, aby zachránila chycené bojovníky.

Evropská unie nepoleví v dodávkách zbraní Ukrajině, jejíž boj proti ruské invazi je nyní ve zlomové fázi. Po jednání ministrů obrany členských zemí to v úterý řekl novinářům šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož evropský blok nedopustí, aby Ukrajině došly zbraně.

Spojené státy se bojí rostoucí inflace a snaží se odradit Evropskou unii od úplného embarga na ruskou ropu. Kvůli riziku, že snahy EU vyloučit ruské energie ze světového trhu by vedly k výraznému nárůstu cen a tedy i zvyšování inflace v USA, navrhují Američané jako dočasné řešení represivní clo na dodávky ruské ropy, uvedl německý deník Handelsblatt.
Tolik zpráva. Kdy už Evropanům konečně dojde, že vždy a všude jde v prvé řadě o americké zájmy, které zdaleka ne vždy souzní s těmi našimi?