PÁTEČNÍ GLOSY 13.05.2022

Miroslava Macka
„Nemáme žádnou jistotu, že boje na Donbasu fakticky ukončí válku, i kdyby dosáhli Rusové úspěchu,“ řekla Avril Hainesová, ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI). Na senátním výboru pro ozbrojené složky vylíčila podle CNN „ponurou a nejistou“ představu další etapy ruské ofenzivy a varovala, že po více než dvou měsících války nejsou zřejmé žádné známky jejího ukončení. Zpravodajské zdroje podle šéfky americké výzvědné služby soudí, že se Putin „připravuje na dlouhodobý konflikt na Ukrajině, během kterého hodlá dosáhnout dalších cílů mimo Donbas“.
Hm, tvrdím od počátku konfliktu, že Putinovým cílem nikdy nebylo dobytí Ukrajiny, ale Donbasu a jižní Ukrajiny s přístupem k Azovskému a Černému moři, neboť v okamžiku, kdy Ukrajina zůstane bez přístupu k Černému moři, stává se pro Američany a NATO bezcenná, stejně jako Zelenskyj.
Ostatně, Set G. Jones, ředitel Mezinárodního bezpečnostního programu v americkém Středisku strategických a mezinárodních studií poukázal na skutečnost, že poměr počtu ruských vojáků k počtu obyvatel Ukrajiny byl 3,4 vojáků na 1000 obyvatel, a s tímto počtem nelze udržet žádné území. Tento poměr byl vždy při minulých úspěšných operacích daleko větší, například 89,3 sovětských vojáků na 1000 německých obyvatel v roce 1945 nebo 19,3 amerických vojáků na 1000 obyvatel v Kosovu v roce 2000 či 17,5 roku 1995 v Bosně (1995). V Iráku připadalo na 1000 Iráčanů 6,3 amerických a spojeneckých vojáků.
Pokud chcete o ruské strategii na Donbasu vědět víc, nalistujte si na youtube výklad rakouského vojenského odborníka z vídeňské Tereziánské vojenské akademie Markuse Raisnera, který vám to u mapy dokonale vysvětlí.

Neobvykle kriticky se vyjádřil k ruské invazi bývalý čínský velvyslanec na Ukrajině Kao Jü-šeng. Rusko podle něj směřuje k definitivní porážce, kterou podkopávají neúspěchy ekonomické a vojenské politiky ruského prezidenta Vladimira Putina. Informoval o tom hongkongský list Phoenix media.

„Můj odhad je, že Rusové neprohrávají, možná nějak dramatický nevítězí, ale určitě nevítězí Ukrajinci. Je potřeba počítat s tím, že dřív nebo později Rusové Donbas obsadí. Zatím obsadili osmdesát procent toho území,“ upozornil generál Andor Šándor, bývalý šéf vojenské rozvědky. Putin svým projevem 9. května podle Šándora dal najevo, že není jeho cílem jít mimo Donbas. „Ví dobře, že pokud Donbas dobude celý a bude kontrolovat celé pobřeží včetně přístavů a kontroluje moře, má spojnici Krymu s pevninskou federací a zároveň totálně ekonomicky zničí Ukrajinu,“ zdůraznil.

Global Times
Americký prezident Joe Biden konečně začal zvažovat možnost odstranění cel na čínské zboží ve snaze ovlivnit tak raketově rostoucí inflaci, což je počin, který měl být učiněn již dávno.
Váhání Bidenovy vlády učinit tento krok bylo způsobeno zvažováním, jestli výhody, které to přinese občanům, stojí za opuštění politických cílů, vypichují komentátoři.
Biden v úterním provolání k národu prohlásil, že zruší některá cla na čínské zboží, aby tak pomohl snížit rostoucí ceny a poznamenal, že zváží celkové odstranění těchto cel.
„Předpokládáme, že by to mohlo mít velice pozitivní účinek,“ řekl Biden a dodal, že zrušení všech cel se právě diskutuje.
Gao Lingyun z Čínské akademie sociálních věd v Pekingu k tomu poznamenal, že Bidenova slova, která přišla po podobných prohlášeních amerických vládních činitelů, ukazují obavy a zoufalství ze zhoršující se inflace.
Již předtím prohlásily ministryně financí Janet Yellenová, tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová a ministryně obchodu Katherine Taiová, že vše nasvědčuje tomu, že by odstranění cel mohlo pomoci snížit rostoucí ceny.
Poslední data ukazují, že index spotřebitelských cen v dubnu stoupl o 8,3%.
Současné dilema Bidenovy administrativy je hořkým ovocem americké vlastní politiky, neboť sužující inflace je výsledkem vysokých cen energií, předchozí rozhazovačné měnové politiky a zavedení cel na čínské zboží.
Senátor z Kentucky Rand Paul zablokoval návrh zákona o přidělení dodatečné pomoci Ukrajině ve výši 40 miliard dolarů požadavkem přidat k zákonu dodatek o vytvoření funkce speciálního inspektora, který by kontroloval, jak Ukrajina s vojenskou pomocí nakládá.
Své rozhodnutí odůvodnil tím, že přísahal věrnost Spojeným státům, a ne jinému státu.
„Nemůžeme zachránit Ukrajinu tím, že odsoudíme americkou ekonomiku k zániku. Američané trpí inflací a kongres zvyšuje toto utrpení tím, že vyhazuje peníze oknem tak rychle, jak to jen jde," řekl Paul.
Potrvá zřejmě několik dní, než bude návrh záíkona přijat.