STŘEDEČNÍ GLOSY 20.04.2022

Miroslava Macka
Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski oznámil, že jeho země nebude přebírat další dodávky vakcín proti covidu-19 v rámci unijní dohody o nákupech ani za ně platit. A to i za cenu toho, že důsledkem bude právní spor s výrobci vakcín.
„Polsko nemůže přímo ukončit dohodu o dodávkách vakcín, protože jejími stranami jsou Evropská komise a výrobci,“ dodal Niedzielski.
Angelika Bazalová k tomu napsala:
„Bravo, Poláci. Tohle říkám celou dobu: Neexistuje smlouva, která by se nedala vypovědět. V nejhorším se budou platit sankce, ale taky se může přijít na to, že ta smlouva byla nemravná. Všichni by se měli vzbouřit a ti, kteří takové smlouvy podepsali, by se z toho měli zpovídat. Já tvrdím, že v době, kdy se ty smlouvy podepisovaly, bylo zcela zjevné, že nasmlouvaná množství jsou přestřelená a taky už existovaly pochybnosti o smysluplnosti očkování všech.
To, že tyto hlasy hlupáci nechtěli slyšet a naopak poslouchali hlasy různých rádobyexpertů z Meses apod., je čistě jejich odpovědnost. Nejde platit za vakcíny designované na neexistující wuhanskou variantu miliardu měsíčně a pak to vylejvat do kanálu. A kdo tuto praxi prodlužuje, měl by to vysvětlit u soudu. Já si navíc nemyslím, že by se soudy s pharma firmami nedaly vyhrát. Stále častěji se ukazuje, že klinické zkoušky byly zfušované, že se vědělo o mnoha nežádoucích účincích, které se tajily, že se vědomě manipulovalo s informacemi o jejich účinnosti atd. Ano, správně indikované vakcíny podávané v těch případech, kdy benefity převyšovaly rizika, zcela jistě zachraňovaly životy. Ale u toho se mělo zůstat.“
Dodávám:
Co myslíte, vyleze alespoň někdo z naší vlády z bruselské zadnice a připojí se k Polsku?

Německý kancléř Olaf Scholz včera prohlásil, že ruské armádě se nesmí dovolit na Ukrajině vyhrát.
Pronesl to během videokonference západních lídrů, amerického prezidenta Joea Bidena, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, polského prezidenta Andrzeje Dudy a Klause Johannise z Rumunska, britského premiéra Borise Johnsona, italského premiéra Maria Draghiho, japonského premiéra Fumia Kishida, prezidenta Evropské rady Charlese Michela, prezidentky Evropské komise Ursuly von der Leyenové a generálního sekretáře NATO Jense Stoltenberga.
A kde je Fiala, ptám se? Copak ten jeho výlet do Kyjeva jej neopravňuje být západním lídrem? Na druhé straně chápu, kdo by se ptal nějakých figurek z Protektorátu…

Bezpečnostní poradce generál Andor Šándor:
„Kdybychom byli rozumní a nechali Ukrajinu neutrální, snažili se, aby byla ekonomicky stabilní a skutečně nezávislá, tak bychom s největší pravděpodobností žádný konflikt neviděli,“ řekl. „Spojené státy na této krizi nemohou nic prodělat a následky a břemena ponese Evropa. Já jsem byl překvapen, jak Evropa naskočila na tenhle narativ Spojených států, jak rychle akceptovala tento tlak a nedomyslela, že ty následky poneseme my,“ uvedl také a zcela konkrétně dodal: „Ta snaha Spojených států oslabit Rusko přes Ukrajinu, tu odneseme my.“

Inspektorka Sarah Whiteová z Britské dopravní policie v nedělním rozhovoru pro The Telegraph uvedla, že strážníci denně řeší desítky stížností na „divné zírání”.
„Zírat na věci je v lidské povaze. Něco jiného ale je, když někdo zírá nebo pošilhává a je v tom sexuální motiv,” řekla Whiteová.
Apelovala na občany, aby policii informovali pokaždé, když podobně nevhodné civění zaznamenají.
„Budeme to evidovat jako trestný čin a budeme to vyšetřovat. V této oblasti už jsme měli úspěšná trestní stíhání,” řekla.
Raději bez komentáře.


Hokejista Jiří Holík:
Bojíte se války na Ukrajině?
Já se bojím, že tím hlavním činitelem v tom konfliktu vlastně není ani Rusko, ani Ukrajina, ale Amerika (USA), která stála na začátku toho všeho, patřičně ty spory přiživovala a teď spokojeně přihlíží.
Ale nemůžeme opomíjet jednoznačné selhání Putina a vinu Ruska.
To určitě ne, já jsem opravdu ten poslední, kdo by se zastával války a těch, kteří ji vedou a jsou vlastně těmi agresory. O tom není sporu, že tam ta vina Ruska jednoznačně je.
Přesto je potřeba brát v potaz, že jde stále o vojenskou velmoc, minimálně pokud jde o počet jaderných zbraní, takže by bylo dobré přestat se vzájemnými urážkami, jaké předvádí třeba americký prezident Biden – a raději věnovat veškerou snahu jednáním o míru, protože celé je to především záležitost Ruska a Ameriky, ne Evropy.