Kočičí tanec

na Zelený čtvrtek

KoFarská kuchařkačičí tanec je starodávný název jídla, které se podávalo na Zelený čtvrtek, ale krajově se lišilo - někde šlo o kombinaci krup a čočky s osmaženou cibulkou a majoránkou, jinde o brambory se zelím. Byla to ovšem majoránka, která měla zajistit, aby kočičím tancem netrpěli právě lidé.
Pokud se použil místo čočky hrách, nazýval se pokrm kočičí svatba, kombinaci fazolí a krup zase šumajstr či šumajzl. Jako příloha se podávaly kvašené okurky. Podle pověsti si jedna chudá dívka chtěla nechat ušít nové boty, a protože neměla dost peněz, slíbila ševci (Schuhmeisterovi), že mu uvaří chutné jídlo. Ševci se dívka líbila, a tak svolil…
Ve všech případech je možno kroupy s luštěninami buď jen zamíchat či zapéct. Zapečené mají tu výhodu, že se dají jíst i studené.

250 g čočky (hrachu, fazolí)
150 g krup (původně ječných, později též pšeničných)
1 cibule
3 stroužky česneku
máslo na osmahnutí cibule
sůl
majoránka
Luštěniny a kroupy uvaříme do měkka, smícháme je a vmícháme osmahlou nasekanou cibulku, sůl a majoránku.

Pučálka neboli pálenec
Dobrotou bývala tento den již od středověku pučálka neboli pálenec. Šlo o hrách, který se nechal několik dnů naklíčit a pak se pekl na pánvi a pojídal osolený a opepřený. Sladká varianta byla s medem a rozinkami. Název pučálka pochopitelně pocházel právě z toho klíčení, tedy pučení.
Hrách přebereme, propláchneme a zalijeme vlažnou vodou. Necháme stát na teplém místě. Třetí den obvykle vyrazí klíčky. Naklíčený hrách scedíme, necháme okapat a opražíme na rozehřátém másle nebo sádle.