PONDĚLNÍ GLOSY 28.03.2022

Miroslava Macka
„Starejme se o vlastní lidi, jinak nám lidé dají přes hubu,“ pronesl v Otázkách Václava Moravce Milan Teplý, generální ředitel firmy Madeta. A pokračoval:
„Já dělám 46 let mlékařinu a nenechám se opít rohlíkem a nějakejma slibama. Vláda zatím neudělala nic. Já vám to řeknu tak, aby to lidi dobře chápali. Já jsem vloni zaplatit za plyn a elektriku 17 milionů. Letos v lednu jsem zaplatil 52 milionů. Jak to mám schovat do marží? Teď ještě přijde cena nafty. Já tady varuju, že je to před pádem. A to jsem sem nejel proto, abych tady šil do člena vlády, do slušného člena vlády. Ale já mu tady vůbec nezávidím jeho situaci. Já bych teď panu ministrovi přál, aby našel odvahu a aby bouchl do stolu, že se musí zanechat politiky a musí se zajistit občané. Když zavoláte v halách státních hmotných rezerv, tak se ozve ozvěna. Možná má pan ministr lepší informace, ale nemá smysl říkat, že ta situace je dobrá, když dobrá vůbec není.“
Ministr zemědělství Nekula v témže pořadu zdůraznil, že „postup České republiky musí být v koordinaci se zbytkem EU.
Premiér Petr Fiala ve stejném pořadu předpokládal, že se bude Česko s dopady války vyrovnávat i příští rok. (Svatá prostoto!)

Premiér Fiala prohlásil, že kvůli kulturní a jazykové blízkosti jsou Polsko a Česko cílovou destinací ukrajinských běženců – na rozdíl od Maďarska nebo Slovenska.
Jasně, slovenština je, jak se zdá, podle něj jen maďarský dialekt a kulturně jsou jin Slováci už úplně cizí.

Za vším hledej peníze aneb, jak jsem už několikrát psal, USA na proxyválce na Ukrajině vydělají, Evropa zchudne:
Spojené státy v zájmu dosažení evropské energetické nezávislosti na Rusku dodají do Evropy 15 miliard metrů krychlových zkapalněného zemního plynu do konce letošního roku. Oznámili to v pátek ve společném prohlášení americký prezident Joe Biden a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Cílem pro následující roky bude podle nich posílat přes Atlantik přibližně 50 miliard kubíků ročně, a to nejpozději do roku 2030.

Strategií Spojených států není změna režimu v Rusku ani jinde na světě, řekl v neděli při návštěvě Izraele americký ministr zahraničí Antony Blinken.
Americký prezident Joe Biden v sobotu prohlásil, že ruská hlava státu Vladimir Putin nemůže zůstat u moci, připomíná agentura Reuters.

Jiří Vacek v páteční diskusi na Seznam.cz ke zprávám z Ukrajiny:
Už včera jsem se divil, kde pan redaktor bere své zprávy a jak je ověřuje. Bylo mi "vysvětleno", že určitě miluji zprávy Moskevské pravdy. Ne, nemiluji - do včerejška jsem vlastně ani netušil, že ten plátek ještě vychází. Nicméně po přečtení dnešního souhrnu jsem se utvrdil v přesvědčení, že autor tohohle pamfletu nemá ani tušení, co bezduše opisuje. Jinak by totiž věděl, že Brovary jsou na východ od Kyjeva, nikoliv na SZ jak tvrdí, také by věděl, že Buča není v okolí Kyjeva jenom jedna, ale že jsou tam dvě a ta obsazená Ukrajinci je na jih od Žitomirské silnice a v neposlední řadě by se pozastavil nad tím, jak je možné, že Rusové, kteří podle něj byli včera obklíčeni, už dneska obklíčeni nejsou. Takže se ptám znovu, kam naši novináři dali kritické myšlení? Kam zahodili novinářskou profesionalitu, etiku a objektivitu? Nebo je snad normální, aby novinář stěhoval na mapě města, protože věří, že to tak bude vypadat lépe a že si to "tupý dav" stejně neověří?

Leo Švančara na facebooku:
1) Ukrajina má rozlohu 603 548 kilometrů čtverečních. Podle veřejně dostupných informací z našich médií je boji jakkoli přímo i nepřímo zasaženo asi 15% jejího území. To je tedy zhruba 90 tisíc kilometrů čtverečních válečné zóny.
2) Zbývajících 513 tisíc kilometrů čtverečních Ukrajiny je tedy územím, kde se ani nebojuje, ani nestřílí a panuje tam relativní klid. Pro představu, toto území Ukrajiny, kde se nic neděje, zaujímá rozlohu jako zhruba celá Francie!
3) Je schopen mi kdokoli vysvětlit, proč tedy obyvatelé z tak obrovského území klidu "prchají před válkou" do cizí vzdálené země, která má rozlohu 79 tisíc kilometrů čtverečních, tedy pouhých 15 procent válkou nezasažené Ukrajiny? Proč nezůstanou v jejich domově nedotčeném válkou a velkém jak Francie?