PÁTEČNÍ GLOSY 18.03.2022

Miroslava Macka
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg včera opět jinými slovy potvrdil to, co jsem napsal hned na počátku konfliktu na Ukrajině: státy NATO jsou ochotny hájit americké zájmy na Ukrajině do posledního Ukrajince.

Člověk se stále učí: širokorozchodná trať vede z Ukrajiny až do polské Přemyšle, jak mne upozornil jeden čtenář glos. Díky!

Část německých vojáků pro mezinárodní bojovou skupinu, jejíž umístění chystá Severoatlantická aliance na Slovensku, by mohla působit v Česku. Po jednání ministrů obrany NATO, věnovaného posilování východního křídla aliance v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, to řekla ministryně Jana Černochová (ODS).
Oznámení bylo skvěle načasováno: v den výročí zřízení protektorátu Böhmen und Mähren.

V Česku hrozí další pády dodavatelů plynu, varují představitelé Prahy a Pražské plynárenské v dopisu premiérovi. Mimo ohrožení nejsou ani velcí dodavatelé. To je hlavní sdělení dopisu, který obdržel premiér Petr Fiala, který byl odeslaný na Úřad vlády minulý pátek.
Pak už ovšem dává smysl, proč premiér Fiala unikl s nasazenou helmou na Ukrajinu…

Čtenář glos J. F. mi napsal:
Sleduji již skoro dva roky téměř pravidelně Události na ČT24. Včera jsem byl v šoku zprávou, že naše ministryně Kalamity Jane Černochová domlouvala 15. 3. 2022 příchod vojsk Bundeswehru do ČR na naši ochranu. Je to další datum ve spirále času, které nám připomíná dost temné historické události. Naštěstí německé velení samo reálně vyhodnotilo situaci a zachovalo se normálně a dočasné umístění vojsk odmítlo.
Připadá mi, že vládě nestačí souběh všech negativních událostí, které nás dosud zasáhly, ale ještě se je aktivně snaží znásobit svými originálními nápady. Mám dojem, že vůbec nedomýšlí důsledky současné situace a hlavně kroky, které činí. Pokračují v chaotičnosti předchozí vlády a vlastně ono je to podobné i ve světě.
A Česká televize, opět jako v dobách covidu, je silně propagandistická. Ta válečná rétorika je sice vyvažována srdceryvnými reportážemi, ale mnohé z nich vyznívají tak naaranžovaně, nepřirozeně a strojeně. Důsledky jsou udávány zatím po kapkách, opatrně a zlehčovány oproti důsledkům, které zasáhnou protivníka. No máme se po ekonomické stránce na co těšit. Hlavně, že nám s tím EU hodně pomůže. Čtyři sta miliónů euro pro tři milióny běženců v brzké době a pak se uvidí. Ale pět set miliónů euro okamžitě na zbraně a munici pro Ukrajince, aby statečně bojovali za naše evropské liberální hodnoty. Nějak tak, jak v Kábulu za Prahu.
A covid po trvalém poklesu a chvilkovém nárůstu posledních dnů dnes opět stagnuje, ale pomalu se musíme připravovat na další posilující dávku. Pfizer sice nezveřejňuje výsledky užitečnosti experimentálního použití vakcíny, ale potřebuje dále vydělávat.