STŘEDEČNÍ GLOSY 16.03.2022

Miroslava Macka
Premiér Petr Fiala spolu s premiérem Polska Mateuszen Morawieckým a premiérem Slovinska Janezem Janšou navštívil v úterý Kyjev.
„Tato návštěva je zorganizována po konzultacích s prezidentem Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen. Cílem návštěvy je vyjádřit jednoznačnou podporu Evropské unie Ukrajině a její svobodě a nezávislosti,“ doplnil Fiala.
"Přátelé, já si to neodpustím. Ano, budete mě někteří kamenovat, dostanu milion mínusů, ale já to prostě říct musím. Pokud je tohle pravda, a premiéři tří evropských zemí jedou veřejně vlakem do ostřelovaného a obléhaného Kyjeva podpořit jejich prezidenta Zelenského, pak je prostě s touhle válkou něco jinak, než je nám to prezentováno. Protože v normální válce by to vůbec nepřipadalo v úvahu.“ (Z textu Igora Chauna)

„Peking varujeme, že snahy obejít sankce v podpoře Ruska budou mít pro Čínu naprosto negativní důsledky,“ řekl americký bezpečnostní poradce Sullivan zpravodajské stanici CNN. „Nedovolíme, aby Rusko dostalo záchranné lano z jakékoli země na světě,“ dodal.
Čína se už rozhodla poskytnout Rusku hospodářskou a finanční pomoc a podporu v jeho válce na Ukrajině, obávají se američtí představitelé podle listu The Guardian po schůzce amerického bezpečnostního poradce Jakea Sullivana s jeho čínským protějškem.
Opravdu mají Spojené státy na to, aby si to zároveň rozdaly (byť jen ekonomicky) i s Čínou? A dovedeme si vůbec představit, co by to znamenalo pro nás?

Staré dobré naučení: Sleduj peníze!
Skupina byznysmenů sdružená v BPD Partners, která vlastní i kolínského výrobce kyanidů Draslovka, výrazně utlumuje v Česku výrobu. Drahé vstupy, hlavně zemní plyn, jí smazaly veškeré marže hlavně u výroby kyanidu sodného. (Ten se používá k získávání čistých kovů, především zlata, stříbra a je součástí lázní pro galvanotechniku).
Naopak posilují výrobu ve své továrně v americkém Memphisu ve státě Tennessee, kterou koupili minulý rok za 521 milionů dolarů (12 miliard korun). „V Americe nás zemní plyn stojí jednu dvanáctinu toho, co platíme v Evropě, čpavek je v USA o desítky procent levnější a elektrická energie nás tam také stojí jen zlomek toho co v EU,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys šéf skupiny Draslovka Pavel Brůžek.

Automobilka Škoda zastaví výrobu automobilů ve svých dvou závodech v Rusku a přeruší tam prodej svých vozů. Logicky se tedy trh otevře dalším výrobcům. Takže něco čísel: v roce 2018 se v USA vyrobilo 11 milionů motorových vozidel. Čína v tom roce vyrobila téměř 28 milionů vozidel. Třetí největší výrobce vozidel, Japonsko, vyrobilo skoro 10 milionů vozidel, v Indii to bylo přes pět milionů vozů. Čína tedy vyrobila více než Japonsko, Indie a USA dohromady. Německo, největší výrobce vozidel v Evropě, vyrobilo více než pět milionů vozidel. A tak to pokračuje: v roce 2021 vyrobila Čína 21.24 milionu osobních automobilů a 4.467 milionu dodávek. A čím sankcionované Rusko zaplatí? Při směnném obchodu peněz netřeba a Rusko je surovinově nejbohatší stát na světě.
Jak neustále tvrdím, hlavním vítězem střetu Ruska a USA na Ukrajině bude Čína. My, bohužel, budeme patřit mezi silně poražené.
A abych pokud možno předešel zbytečným názorovým třenicím, netřeba se přít a osočovat, stačí vyčkat.

Pár čísel, abychom záhy nebyli zcela překvapení:
Tuna ledku, jednoho z nejpoužívanějších hnojiv na českých polích, od loňského roku zdražila ze zhruba 5 tisíc na 17 tisíc korun. Stejné množství močoviny se prodávalo za 6 500 korun, dnes cena sahá k 28 tisícům. Ceny hnojiv jsou přímo závislé na cenách ropy a zemního plynu.
Enormně zdražily také krmné směsi pro prasata, skot nebo drůbež. Řepkový šrot se vyšvihl ze 6 na 12,5 tisíce korun za tunu, sójový šrot z 11 tisíc korun na 18 tisíc korun. Moderní traktory nemají problém „sežrat“ 80 litrů nafty na sto kilometrů, což může znamenat další tisíce až desetitisíce korun v nákladech navíc.

Podle sociologa Prokopa tu většina Ukrajinců zůstane a my jim musíme zaplatit bydlení, neboť to sice bude drahé, ale vyplatí se to.
Osobně se domnívám, že jakmile válka na Ukrajině skončí, nebude sebenepatrnější důvod jim v rámci EU pomáhat v jejich vlasti. Jsem přesvědčen, že příští volby budou převážně o tomto.

Jeden z úhlů pohledu na současnou vojenskou situaci na Ukrajině z otevřených zdrojů:
Současný postup Rusů na Ukrajině může být přesně podle jejich plánů. Akcemi průzkumných jednotek a druhořadých jednotek v kyjevském a charkovském směru odpoutávat pozornost a síly Ukrajinců a poté sbíhavými údery východně od Kyjeva, severně od Charkova, z jihu od Doněcka a z jihu od Charkova dvojitými kleštěmi obklíčit hlavní jádro ukrajinské armády, jejíž hlavní síly stojí staticky na Doněcku a z obou stran je pomalu obchvacuje ruská armáda. Na severu je to též vidět na mapě na první pohled. Pokud se to Rusům na jihu povede, bude válka rychle rozhodnuta, přesně tak jako roku 2014 u Debalceva. Jde o starou sovětskou vojenskou taktiku: vázat nepřítele v aglomeracích, obcházet města a rozhodnout ve volném terénu. V moderní válce nerozhoduje držení terénu či měst, ale soustředění sil na rozhodujícím směru obklíčení a zničení protivníka.