PONDĚLNÍ GLOSY 27.12.2021

Miroslava Macka
Určitě se záhy dozvíme, že se před Vánoci stal zázrak a nejméně tisícovka covidových pacientů opustila nemocniční lůžka.

Americký ekonomický list The Wall Street Journal už v říjnu upozornil, že když byla poptávka po plynu slabší a ceny nižší, tak se Evropské unii vyplácela její strategie ukončit dlouhodobé smlouvy s ruským plynárenským gigantem Gazprom a místo toho nakupovat plyn podle aktuálních tržních cen. Když se ale poptávka zvýšila a s ní i ceny suroviny k okamžitému dodání, Evropa se najednou ocitla v nevýhodné situaci. WSJ v říjnu odhadl, že za tato chybná rozhodnutí Evropa za plyn v letošním roce zaplatí asi o 30 miliard dolarů (přes 662 miliard Kč) víc.
Dodávám: Zdalipak zařadí naši hlídači medií Wall Street Journal mezi „ruské šváby“? Na druhou stranu, peněz máme naštěstí na rozhazování, že ano?

A máme tady další vítězství naivní politiky nad ekonomikou:
Německo-baltská hospodářská komora vyzvala litevskou vládu k obnovení vztahů s Čínou, které se výrazně zhoršily poté, co byla ve Vilniusu otevřena diplomatická kancelář Tchaj-wanu. Čína následně zamezila Litvě vstup na svůj obchodní trh, na což teď doplácí němečtí investoři, kteří v Litvě zřejmě budou muset uzavírat své továrny. Informovaly o tom litevské weby.

Konečně někdo řekl nahlas, co dávno vidí i slepí: drtivou většinu (85%) pacientů s covidem na ventilátorech jsou lidé obézní, kteří si k obezitě „pořídili“ ještě cukrovku a další choroby. Takže pokřik, že by si neočkovaní měli hradit covidový pobyt v nemocnici, by měl být logicky doplněn „ a hlavně vyžraní očkovaní i neočkovaní“.
Bohužel jsem za dva roky protahované epidemie nezaznamenal, že by byla příroda přeplněna cvičícími a běhajícími tlouštíky. Zato u pokladen supermarketů s balíky lahví s přeslazenými sračkami, je jich čím dál tím víc.

I amatérská divačka dokáže být vtipným kritikem, aneb slova o nové české pohádce „Jak si nevzít princeznu“: "Ocenila bych, kdyby princezna vypadala princeznovsky a ne jako čtyřicetiletá úřednice z magistrátu. Aby princ byl hezký chlap s rovnou hubou a uměl víc výrazů obličeje než jeden. Aby nebyli téměř všichni skoro stále v hnědých pomačkaných hadrech."

Vox populi, vox dei:
Všimli jste si, že za ty dva roky ten virus nezabil žádného význačného politika?