STŘEDEČNÍ GLOSY 6.10.2021

Miroslava Macka
Pro informaci, kdo stojí za současnou kauzou Pandora Papers:
Jde o Mezinárodním konsorcium novinářů (ICIJ). Jedná se o síť investigativců, které v roce 1997 založil americký novinář Carles Lewis, respektive jím založená nezisková organizace Center for Public Integrity.
ICIJ sdružuje přes 200 žurnalistů z více než stovky zemí světa, včetně Česka. Na projektu Pandora Papers spolupracuje kupříkladu Süddeutsche Zeitung, Le Monde, německá televize NDR a ARD, britská BBC či americký deník Washington Post.
ICIJ je nezisková organizace, která podle informací na svých webových stránkách získává prostředky od dalších neziskových organizací a nadací. Čechům může být známa například nadace Open Society Fund, která v tuzemsku hradí i další projekty. Nadace Open Society Fund Praha (Nadace OSF) byla založena v Praze v roce 1992 jako součást mezinárodní sítě nadací Open Society Foundations, kterou založil americký investor a filantrop George Soros a která působí ve více než 70 zemích světa.
V Česku ICIJ spolupracuje s novináři spojenými s webem Investigace.cz. Ten založila Pavla Holcová, která pracovala roky pro neziskovou organizaci Člověk v tísni.

Vox populi:
Mně je úplně jedno, kde vzal Babiš 381 milionů v roce 2009. Mne by zajímalo, kde je těch letošních covidových 500 miliard!