ČTVRTEČNÍ GLOSY 19.08.2021

Miroslava Macka
Britský premiér Boris Johnson oznámil, že jeho země přijme dvacet tisíc afghánských uprchlíků, z toho pět tisíc už v tomto roce.
Nevím proč, ale připomíná mi to ženu, která si potřetí bere alkoholika a násilníka, a pak si opětovně stěžuje a prosí ostatní o pomoc…

Novinky.cz:
Nizozemské armádní letadlo odletělo v noci na středu z Kábulu bez jediné evakuované osoby na palubě. Vojákům se nepodařilo z Afghánistánu nikoho odvézt kvůli chaosu, který panuje na mezinárodním letišti. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na nizozemskou ministryni zahraničí Sigrid Kaagovou.
Ta však řekla agentuře ANP doslova:
„Je to hrozné. Mnoho z nich bylo i se svými rodinami u bran na letiště. Americké ozbrojené síly, které hlídají letiště, však nedovolily žádnému Afgánci vstoupit, i když měli patřičné dokumenty, a tak se letadlo v Kábulu zdrželo jen asi půl hodiny.“

Yuval Noah Harari v roce 2018
Teroristé ovládají lidskou mysl mistrovským způsobem. Vraždami malého počtu osob se jim daří vyděsit miliardy lidí. Destabilizují dokonce tak mocné struktury, jako je Evropská unie nebo Spojené státy. Od útoku 11. září 2001 zavraždili při teroristických útocích každoročně zhruba 50 lidí v Evropě, 10 lidí ve Spojených státech a 7 v Číně. V převážně muslimských zemích, hlavně v Iráku, Afganistánu, Nigérii a Sýrii, jim padlo za oběť asi 25.000 lidí.
Jen pro srovnání, při autonehodách zahyne v Evropě každý rok 80.000 lidí, v Americe 40.000, v Číně 27.000. Na cukrovku umírá ročně 3,5 milionu pacientů, znečištěné ovzduší zahubí každý rok dokonce 7 milionů lidí.
Terorismu, jak vyplývá ze samého slova, je vojenská strategie, která místo aby usilovala způsobit co největší materiální škody, hodlá změnit společenskou rovnováhu vytvářením paniky.
Sečteme-li všechny osoby zavražděné a zraněné při atentátech v Evropě po roce 1945, a to bez ohledu na politickou, nacionalistickou nebo náboženskou motivaci, zjistíme, že jich bylo méně, než činily ztráty na životech v kterékoliv vedlejší bitvě 1. světové války. Jak tedy mohou teroristé doufat, že něčeho dosáhnou?
Teroristé se podobají mušce, která chce zničit obchod s porcelánem. Jak by jej ale mohla zničit, když je slabá a nehne ani s jedním šálkem? Najde si tedy velkého býka a začne mu bzučet v uchu tak dlouho, až jej rozběsní k nepříčetnosti a on roznese celý obchod na kopytech.
Tuto taktiku použili islámští fundamentalisté 11. září 2001, kdy vyprovokovali amerického býka, aby rozmetal obchod s porcelánem na Blízkém Východě. Na vlastní oči můžeme dnes vidět, jak se jim daří v troskách.
Efektivní boj proti terorismu by měl probíhat na třech frontách. Za prvé, vlády by se měly zaměřit na tajné akce proti teroristickým sítím.
Za druhé, media by se měla vyhýbat senzacechtivé hysterii a udržet zpravodajství v rozumné perspektivě. Divadlo teroru nemůže uspět bez publicity. Bohužel mu média poskytují až příliš často bezplatnou reklamu.
Třetí fronta se týká naší vlastní představivosti. Teroristé ji drží v šachu a zaměřují ji proti nám. Teroristé zavraždili sto lidí - a sto milionů lidí má dojem, že za každým stromem číhá vrah. Zodpovědný občan by se měl od takové představy odpoutat a uvědomit si reálný rozměr nebezpečí. Podlehnutím vlastní představivosti povzbuzujeme média k posedlosti a vládu k přehnané reakci.
Úspěšnost terorismu závisí tedy jen na nás. Nesmíme své fantazii dovolit, aby ovládla rozum a vyvolala přehnané obavy podle scénáře teroristů - ti jinak samozřejmě uspějí. Pokud osvobodíme svou mysl a budeme se dívat na věci střízlivě a vyváženě, pak terorismus nikdy nezvítězí.
Tolik Harari. A neplatí snad zcela totéž o covidu, dodávám?