STŘEDEČNÍ GLOSY 9.09.2020

Miroslava Macka
„Já mám mimořádně dobrou morálku. Nelžu ani nekradu. Příliš nepiju a nemám milenku,“ řekl Andrej Babiš v reakci na dotaz německého časopisu Der Spiegel, kolik toho zbývá v české politice z morálního odkazu bývalého prezidenta Václava Havla.
Konečně to víme!

Jan Keller v Právu:
Záhadný Novičok
O látce zvané novičok toho již víme opravdu hodně. Její vlastnosti nejpregnantněji vystihl bezpečnostní analytik Jan Schneider. Je to látka dvojsložková, k její účinnosti však není zapotřebí vždy obou složek. Je to plyn, který se dá dobře mazat na kliky.
Je tak extrémně prchavý, že vydrží na tomtéž místě působit celé týdny. Učinkuje vždy okamžitě s výjimkou těch případů, kdy účinkuje až po nějaké době. V malém množství působí automaticky smrt, v množství větším se však dá přežít.
Pozná se zcela bezpečně podle toho, že v některých případech zasahuje i osoby, které po něm pátrají, jindy je pro všechny, kdo se vyskytnou v okolí, naprosto neškodný.
K této analýze můžeme dotat snad ještě jeden poznatek.
Novičok patří spolu s ricinem do skupiny vysoce toxických chemických látek, které Rusko používá ve třech jasně definovaných případech.
Za prvé tehdy, když má pocit, že minulé sankce, které proti němu byty přijaty, jsou příliš slabé, ztrácejí svoji účinnost a potřebovaly by zdůraznit.
Za druhé Rusové k některé z těchto látek sahají, když mají dojem, že jejich diplomatické vztahy s jinou zemí jsou jakž-takž uspokojivé, takže je nutno je náležitě vyostřit a zdramatizovat. Za tímto účelem se někdy spokojují pouze s fingovanou hrozbou, kterou se snaží široce medializovat s pomocí těch nejvěrohodnějších mediálních kanálů.
Nejběžnější je třetí případ, kdy sahají k novičoku proto, aby zhatili některý z projektů, na němž s partnerskou stranou léta spolupracovali a od něhož si slibují velký ekonomický přínos.
V posledním případě šlo o to, že Rusové potřebovali, aby v Německu vznikl odpor proti plynovodu Nord Stream 2, který je právě před dokončením. Protože Německo zůstávalo hluché vůči americkým výhradám proti tomuto energetickému projektu, museli Rusové sáhnout k novičoku, aby měli odpůrci rusko-německé spolupráce v oblasti energetiky silnější argumenty.
Jestliže o novičoku zcela spolehlivě toto všechno víme, měli bychom být s předstihem připravení na to, že ho Rusové opět použijí, aby se vyřadili z možné účasti na dostavbě Dukovan. Otázka je, jak jim v tom zabránit.