PONDĚLNÍ GLOSY 7.09.2020

Miroslava Macka
Přesně jak jsem předpověděl:
Tvrdá slova kancléřky Angely Merkelové a ministra zahraničí Maase, podle nichž nese odpovědnost za otravu Alexeje Navalného bojovou látkou typu novičok ruský stát, mají v Německu pokračování. Podle tamních médií se ve Spolkové republice množí požadavky na tvrdou reakci, včetně ukončení strategického a lukrativního projektu plynovodu Nord Stream 2.
Inu, a kdopak má nesmírný zájem na ukončení tohoto projektu?

V Londýně a Birminghamu bylo pobodáno nožem několik lidí. To je pro Angličany typické: snaží se tak zastrašit mírumilovné muslimy, aby se vrátili tam, odkud přišli. A že tak přijdou o kulturní obohacení, si neuvědomují. Neměli bychom se semknout, zapálit svíčky a nosit na protest nějaké placky, ať toho ti Angláni nechají?

Seriál Star Trek: Discovery vedle homosexuálních postav postoupil na další laťku. Oznámil, že nasazuje do dalších dílů trans a genderově nebinární postavy.
Tolik zpráva, ze které zřejmě v první větě vypadla závěrečná slova „na žebříku stupidity“.

Nejprodávanější detektivní román Agathy Christie mění ve Francii svůj název, žádá si to prý nová doba. Už to nebude Deset malých černoušků. Nový titul někdejšího celosvětového bestselleru zní: Bylo jich 10. Nešlo ale jen o změnu titulu, v návaznosti na něj bylo nutné provést řadu textových úprav.
Tolik polovičatá a nepřesná zpráva. Změnu názvu si totiž nevyžádala „nová doba“, ale noví blbci.
Naštěstí se mi z toho dělá před očima rudo a nikoliv černo, takže zatím nebudu mít problém…

Kandidát na amerického prezidenta John Biden:
„Proč, proboha, neučíme historii na hodinách historie? Černoch vynalezl žárovku. Žádný běloch jménem Edison.“
To my se zase učili, že elektrickou svíčku vynalezl Jabločkov, o Latimerovi nepadlo ani slovo. Ostatně, stejně všechny dávno předběhl Jára Cimrman.

Čeština je jazyk vtipný:
Víte, jak se slušně říká ženské, která dá každému? Ministryně práce a sociálních věcí.