PÁTEČNÍ GLOSY 24.04.2020

Miroslava Macka
Premiér Andrej Babiš už na tiskové konferenci vlády nevystoupil téměř tři týdny. Jeho poradci velmi dobře vědí, proč.

Vláda oznámila, že ruší zákaz volného pohybu osob, pohyb bude venku možný až v deseti lidech. Změní se i podmínky pro lázně, vysoké školy a nemocnice. Pod tlakem soudního rozhodnutí i veřejnosti, která volala po otevření hranic, vláda na svém čtvrtečním zasedání proměnila kompletně pravidla v boji proti nákaze koronavirem v Česku. Opřela se přitom o zlepšující se epidemiologickou situaci. Ostatně za posledních 24 hodin hlásilo Ministerstvo zdravotnictví jen šest nových případů odhalených nakažených.
„Ale za určitých podmínek, které stanovíme,“ doplnil ministr zdravotnictví Vojtěch.
Kromě toho se dohodla také na tom, že požádá o prodloužení nouzového stavu. A to až do 25. května.
Tolik zpráva.
Stále ještě máte dojem, že tato vláda se skládá z příčetných jedinců a nikoliv osob, které jednají od prvopočátku „kam vítr, tam plášť“, jen aby se zalíbili svým voličům?
„Ještě v pondělí nemohl kadeřník ke klientům domů. Od zítra se může shromáždit až 10 lidí. Jako vědec se ptám - mohli bychom vidět podkladovou analýzu, na jejímž základě jsou činěna tato rozhodnutí?“ tweetovala těsně po vládní tiskovce rektorka Mendelovy univerzity a uznávaná ekonomka Danuše Nerudová.
A víte, co je na tom všem nejhorší? Že veškerou tu vládní nekompetentnost a šaškárnu krvavě všichni zaplatíme.

Myslím, že největšího úspěchu v příštích volbách může docílit politická strana, která závazně slíbí prověření všech „koronavirových“ kšeftů a zavření všech, kteří se na nich podíleli. Materiálu do kampaně bude mít spoustu a spoustu. Možná by mohli prohlédnout i Babišovi voliči…

Vladimír T. Gottwald na facebooku:
Domníval jsem se, že „plošné testování“ proběhne na reprezentativně vybraném vzorku obyvatel, strukturovaném tak, aby poskytlo výchozí orientační obraz o podílu infikovaných v populaci. Tedy například i včetně testování v sociálně vyloučených komunitách, kde k hygienickým a karanténním opatřením přistupují rezervovaněji či svébytně.
Nejsem si jist, jestli věrohodný obraz může poskytnout právě otestování těch zodpovědných, kteří o ně dobrovolně projeví zájem a více či méně disciplinovaně se řadí do front u odběrových míst.
Mohu se ovšem mýlit.
Nemýlíte se, dodávám.