PÁTEČNÍ GLOSY 14.02.2020

Miroslava Macka
Opět se vesele kádruje, ruší se besedy s některými lidmi, zakazuje se vystupování některých kapel, nepublikují se některé články a rozhovory, chybí už jen vyřazování nepohodlné literatury z knihoven…ani těm starším to nedochází?

Česká eurokomisařka pro dodržování evropských hodnot Věra Jourová na úterní rozpravě Evropského parlamentu prohlásila, že Evropská komise je odhodlána podniknout všechny nezbytné kroky k udržení vlády práva v Polsku, kterou podle ní ohrožují tamní justiční reformy.
Pokud bych ovšem použil jako jednotku ohrožení demokracie 1 joura, pak ta polská justiční reforma má sílu 0,01 joura, na rozdíl od Evropské komise, která je v jourech tisícinásobně vyšší.
Navíc škoda, že nežije Václav Havel, mohli jsme se dočkat bombardování Varšavy.

Hospodský Jiří Stehlíček v Reflexu:
Kolega dvěma kontrolorům vytiskl účtenku, položil ji před ně na bar a vrátil jim peníze. Pánové odešli a účtenku si nevzali. Tak ji kolega zmačkal a hodil do koše k ostatním. Pánové se asi za dvacet minut vrátili s tím, že nedostali účtenku. Kolega prohrabal koš, účtenku jim našel. To je uspokojilo jen částečně, neb mu vysvětlili, že účtenku je povinen předat jim do ruky a ne jne před ně položit.
Dodávám:
Už chápete, proč je ta neustálá snaha zabránit občanům, aby se ozbrojovali?

Šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová v Evropském parlamentu prohlásila, že nepřijme rozpočet Evropské unie, který nevyčlení alespoň čtvrtinu prostředků na boj proti klimatickým změnám.
Hurá! Konečně dostanu dotace na zahradníka, hnojivo, vodu…

Čtenář glos P. Z. mi napsal:
Objednám si tři piva ke stolu, jedno vypiju a dvě přeliju do džbánku. Protože jsem fyzická osoba a je jedno, jestli podnikám, provozuji živnost nebo jsem OSVČ dle zvláštních předpisů, dokonce je jedno, jestli jsem nebo nejsem plátce DPH.(DPH si plátce může z alkoholických nápojů odečíst jen u tzv. tichého vína.) DPH z toho zaplatit nemusím. To ale neznamená, že se nedopouštím krácení daně. Koupil jsem tři piva s 10% DPH, tedy řekněme 3x 22 Kč, tedy 66 Kč celkem. Dvě piva si přeleji do džbánku, tedy mám ve džbánku něco, co jsem pořídil za 2 x 22 Kč, tedy 44 Kč. Pokud ale bych za piva ve džbánku zaplatil s 21% DPH, bylo by to 2 x 24,20 Kč, tedy 48, 40. Podloudným přelitím piva do džbánku jsem tedy získal 4,40 Kč, a tato částka je můj, naprosto neoddiskutovatelný, zisk, který musím zdanit. Od tohoto zdanění bych byl osvobozen pouze tehdy, pokud bych pivo do džbánku přelil až v následujícím daňovém období – tedy pokud nemám hospodářský rok, tak až v roce příštím. Pokud to dělám dejme tomu 200 dní v roce, jedná se o cca 900 Kč, z nichž daň z příjmů činí u fyzické osoby 135 Kč. Finanční úřad mne může sledovat až tři roky zpátky, to znamená, že v roce 2023 mi doměří daň ve výši 135 Kč s penalizací cca 61 korun a pokutou ve výši (budu počítat laskavě vzhledem k bagatelním částkám) 500 Kč. Jméno fízla z hospody, který mne bude udávat – pardon, v terminologii finančního úřadu osoby přezvědné, mi finanční úřad sdělit nemusí. Hospodský by z toho měl průšvih pouze tehdy, pokud bych tak činil v podnapilém stavu, protože by za to nesl, jakožto osoba, které mne do podnapilého stavu přivedla, částečnou odpovědnost. To nejhorší na konec. V tomto případě se opravdu nejedná o žert, finanční úřady řeší podobných věcí poměrně dost. Jinak tato daň se přiznává v § 10 zák. č. 586/91Sb. v platném znění. Proti zisku bych mohl uplatnit pouze cenu džbánu jakožto prostředku, který mi umožňuje tento zisk získat. Pokud bych si pivo vozil tramvají, už bych s odečtem za jízdenku neuspěl, protože bych musel prokázat, že jsem ji nezneužil k cestě do nebo ze zaměstnání a navíc v § 10 mohu uplatnit výdaje pouze do výše příjmů.