PÁTEČNÍ GLOSY 27.01.2017

Miroslava Macka
Končící člen vedení ČNB Pavel Řežábek varuje, že očekávané uvolnění kurzu koruny nemusí být tak bezbolestné, jak banka dosud tvrdila. Riziko vidí v tom, že ČNB bude čelit dalšímu tlaku spekulantů, kteří sází na brzké posílení tuzemské měny a nakupují ji, aby na ní pak vydělali. To tlačí na její posílení a centrální banka musí naopak koruny prodávat a za ně kupovat další miliardy eur, aby tomu zabránila. Kvůli tomu rostou devizové rezervy, což je podle Řežábka další riziko.
Škoda, že byl přehlasován, když s tím „hoši, co spolu mluví“ začali, neboť o dalších velmi nevlídných následcích tohoto zločinu (zakonzervování ČR v roli montovny a kolonie, technologické zaostávání, atd.)se nezmiňuje.

Až do konce stejný mizera:
Barack Obama poslal Palestinské samosprávě, a to i přes odpor Kongresu, 221 milionů dolarů. Byl to jeho poslední krok v roli prezidenta USA a učinil tak jen pár hodin před inaugurací prezidenta Trumpa.
Prezident Trump však s republikánskou většinou v Kongresu transfer zamítl a podle oficiálního vyjádření sice část peněz již odejít mohla, ale většinu se povede zanechat v americké státní pokladně.

Madeleine Albrightová oznámila, že je ochotna přestoupit k islámu, aby tak demonstrovala svůj postoj k nebezpečí ohrožení náboženské svobody v USA. Vzhledem k tomu, že jí podle jejích vlastních slov trvalo více než dvě desetiletí, než jí došlo, že je židovka, je tato zpráva vzhledem k jejímu věku zcela benigní…

Pavel Páral na Europortálu:
Současná ministryně práce nás čas od času dokáže poněkud zaskočit intelektuálně brizantními výroky. Ten poslední, podle něhož je rozdílnost výše mezd za stejnou práci v různých zemích nehorázností, je zatím vrcholným počinem v jejím úsilí přinutit gramotnou část populace k hořkému pláči nad marností výdajů daňových poplatníků na školní vzdělání naší špičkové političky. A to Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy nepatří k nejlevnějším.

Martin Novotný na facebooku:
Pozoruhodnou vlastností amerického politického systému je, že umožňuje vítězi voleb realizovat jeho politický program. Tento přežitek jsme v Evropě a u nás zvláště již dávno překonali. Mělo by se to ostatně globálně zakázat. Taková kuriozita!

Velvyslankyně EU v jihoafrické Namibii v dlouhém rozhovoru o tom, jak Čína plundruje Afriku (na rozdíl od EU, která jí pomáhá):
Z kraje: Řídím si svoji úžasnou Toyotu a jedu si svých dva, tři tisíce kilometrů za víkend uprostřed skal, savan a pouští, strašně si uvědomuju sebe, svoji odpovědnost, své místo na planetě.
V závěru: Klimatický problém, to je šílený průšvih. Ano, třídíme odpadky, ale stále jezdíme dieselovými automobily, seč můžeme.

Češi jsou smějící se bestie:
Merkelová nebo Schulz. Tak takhle omezená nabídka nebyla u nás v obchodech ani za socialismu…