STŘEDEČNÍ GLOSY 10.02.2016

Miroslava Macka
Tak ta šmírácká komedie v Thunovské byla podle policie skvělá policejní práce, příslušníci prokázali ohromnou osobní odvahu a statečnost a čeká je ocenění…to už je opravdu k zblití!
Srovnejte ranní a večerní prohlášení Policie:
1. Co se týká muže v hnědé bundě / mikině, nikdo z pražských policistů a kriminalistů, kterým byl dotaz na tuto osobu vznesen, jej nepoznává. „Tento dle mého názoru u policie nepracuje, od nás není,“ zní jednoznačně z řad policie. To potvrzuje i mluvčí Jan Daněk, kterému se rovněž nepodařilo dopátrat, že by dotyčný pracoval u policie.
2. Důrazně odmítáme spekulace, že muž na záběrech v hnědé bundě s šálou okolo krku řídil celou akci nebo jakkoliv napomáhal útoku. Právě naopak! Jednalo se o kriminalistu, který byl velen na sobotní bezpečnostní opatření, a jeho úkolem bylo mimo jiné eliminovat možné střety názorově odlišných skupin. Na křižovatce ulic Thunovská a Zámecká v jednu chvíli hrozilo, že k takovému střetu dojde, proto kriminalista zkoordinoval policisty v uniformě, aby oddělili zátarasem obě skupiny, než na místo dorazí posily. Mezi tím začal komunikovat s maskovanými muži a snažil se je přesvědčit, aby od útoku upustili, což se podařilo a vyjma několika předmětů, které prolétly vzduchem, ke střetu skupin nedošlo. V této souvislosti patří jemu a jeho uniformovaným kolegům obrovský dík za jejich statečnost, že se nebáli postavit takové přesile. Jak řekl ředitel pražské policie Mgr. plk. Miloš Trojánek: „S těmito policisty se hodlám sejít a poděkovat jim za jejich práci a odvahu, kterou ukázali!“

Tomáš Haas na facebooku:
Nerad bych zase šířil nějaký hoax, ale slyšel jsem, že na domě Ministerstva vnitra na Malé straně bude umístěna pamětní deska Neznámého kriminalisty, který se stal obětí neznámých fašistických radikálů...

Nakonec, viděli jsme to na záznamu všichni, ale tady je jedno svědectví přímo z místa od Jany Habustové:
"Víte, my tam v tu chvíli byli. A „náhodou“ tam byl připraven kameraman ČT24 s těžkou kamerou, se kterou by si jen tak na vycházku nevyšel. „Náhodou“ tam stáli připraveni oni extrémisté – klidně stáli, bez masek, bez řevu, beze snahy pokračovat někam na demonstraci. Prostě jen tak stáli a čekali, až k nim dovede pán v hnědé bundě dav anarchistů, pak se otočili, nasadili si masky a disciplinovaně podle pokynů pána naznačovali útoky proti anarchistům. Zkuste si pomalu pustit záznam. Inkriminované dveře se otevřou 3x, z toho 2x z nich vyjde člověk s maskou (vždycky s jinou). Potřetí zůstává člověk s maskou ve dveřích, zvedá ruce a signalizuje stříškou „time out“ směrem k policistům (kteří klidně stojí zády k davu anarchistů) nebo přímo k anarchistům? Dav se na chvíli uklidní a pak znovu dráždění a řev. Zmíněná rohožka letí první od anarchistů, stejně údajná dlažební kostka, která po dopadu nevydá žádný zvuk a kterou si „extrémista“ rychle strčí do kapsy. Mrkněte na kostky na dlažbě ulice. Jsou zcela jiné, větší, podlouhlé. I další letící „kostku“ chytá policista ve vzduchu a ta opět mizí. Ozývají se dělobuchy a já se tisknu za auta. Moje kamarádka ovšem pilně sleduje a tvrdí, že dělobuchy nešly od žádné z bojujících stran, ale zboku. Policisté s motorkami celou akci klidně sledují a vůbec se nesnaží zasáhnout. Jeden z nich se otáčí od kamer a směje se. Nechápu, proč se žádný policista – zejména ten v bundě – ani nepokusil napomenout „extrémisty“, že nesmějí mít podle zákona na tvářích masky. Nikomu to nějak nevadilo. Vydali jsme se po schodech nahoru a v polovině jsme potkali 5 těžkooděnců klidně scházejících dolů. Nechci jim křivdit – běžet v brnění by asi moc nešlo. Osobně si myslím, že při tomto sehraném divadle neměla téct krev – proto ty napodobeniny dlažebních kostek, ohýbající se tyče z umělé hmoty, rohožka a rozhořčené vyjádření pána v bundě, že žádné kameny od „extrémistů“ nelétaly. Musel to vědět. Je i možné, že tam byli opravdu fanoušci – 6 nám jich i vyjmenovali, ale skupina měla skoro 20 členů? Odpověď o co šlo, se nikdy nedovíme, ale byla to opravdu nahraná scénka, to mi nikdo nevymluví."

Musím poděkovat většině českých medií v čele s Českou televizí, že mě virtuálně navrátili do časů mého mládí. Tehdy také platilo, že co zpráva, to manipulace a lež.

Unie daňových poplatníků v úterý upozornila na to, že ministerstvo financí chybně vycházelo z toho, že je kontrolní hlášení nutné podat pouze přes webové rozhraní nebo datovou schránku. Zákon o DPH pro tento účel ale požaduje, aby k podání došlo přes takzvanou elektronickou adresu podatelny. Jenže podle unie je touto adresou zásadně e-mail. „Tento způsob komunikace však již finanční správa opustila před mnoha lety. Novela zákona o DPH zavádějící kontrolní hlášení je tak legislativní zmetek, který neumožňuje svou aplikaci v praxi,“ stojí v prohlášení unie.
„To, že ministerstvo financí při přípravě novely zákona o DPH nesprávně považovalo za adresu elektronické podatelny webové rozhraní na webu www.daneelektronicky.cz nebo datovou schránku, jen ukazuje, jak nekvalitně byla tato novela připravena,“ říká k tomu předseda Unie daňových poplatníků Ondřej Lichnovský.
To mne překvapuje, vždyť přece u nás doposud platilo, že co zákon, to legislativní skvost!