PÁTEČNÍ GLOSY 13.02.2015

Miroslava Macka
Prezident Putin prohlásil, že je s výsledkem jednání čtyřky spokojen: „Nebyla to nejlepší noc v mém životě, ale ráno bylo dobré, protože i přes veškeré komplikace, se nám podařilo dohodnout se na tom hlavním." Komentátoři nyní spekulují, co myslel tím "hlavním": zda jde o změnu postoje Moskvy, kterou si vynutily západní sankce a strach, že Američané začnou otevřeně zásobovat ukrajinskou armádu zbraněmi nebo, že Evropa za zavřenými dveřmi konečně slíbila Rusku tichý souhlas s anexí Krymu a vyvine tlak na Ukrajinu, aby souhlasil s širokou autonomií východní části země.
Již před mnoha a mnoha týdny, v počátcích konfliktu, jsem napsal, že Putin nakonec dojde ke svému cíli: ponechá si Krym a Evropské Unii naopak ponechá na krku ekonomicky zbankrotovanou a politicky zcela nestabilní Ukrajinu, která budu léta balvanem na krku EU. Zda v příhodný čas vyhlásí východní autonomní oblasti referendum o své budoucnosti, určitě nyní neřeší.
Cena, kterou za to zaplatil a zaplatí, bude nakonec nižší, než suma, kterou EU vytáhne z kapes svých občanů na bratrskou pomoc Ukrajině. Krym má totiž pro Rusko cenu nevyčíslitelnou, stačí se podívat na mapu.
Hlavním problémem je ovšem nyní postavení prezidenta Porošenka, neboť pokud se bude kijevským jestřábům zdát, že ustoupil příliš daleko, stihne ho záhy osud prezidenta předchozího. Z výrazu jeho tváře po jednání bylo zřetelně vidět, že si to silně uvědomuje…

Mezinárodní měnový fond se s Ukrajinou předběžně dohodl na nové finanční pomoci ve výši 17,5 miliardy dolarů (427 miliard korun). Kyjev kvůli tomu musí přijmout důkladné reformy. Celkově Ukrajina dostane kolem 40 miliard dolarů.
Grrekrajina…

Předpokládám, že jak kancléřka Merkelová, tak prezident Holland před jednáním v Minsku připomněli diktátoru Lukašenkovi nezbytnost dodržovat v Bělorusku lidská práva. Nebo se to nosí jen někdy a někde? Co na to Karel Schwarzenberg a ostatní?

Právníci Davida Ratha chtějí přesun soudního procesu od trestního senátu Krajského soudu v Praze jinam, neboť podle nich má jejich klient pochybnosti o nezávislosti a objektivní nestrannosti soudce Roberta Pacovského. Navrhuje dokonce vyloučení všech pěti členů senátu a přesun procesu k Městskému soudu v Praze.
Že by tam na někoho něco věděl?

Psychiatr Radkin Honzák:
Když dřív někdo prohrál grunt v kartách, byl to karbaník a lump. Dnes je to gambler, nemocný člověk, který se má léčit. Takže bychom mu snad měli dávat dvojnásobnou nemocenskou, aby si mohl zahrát a netrpěl…
Lze pozorovat nárůst psychických poruch v zemích, které se „westernalizují“, neboť je rozbita jejich tradiční kultura…