STŘEDEČNÍ GLOSY 29.10.2014

Miroslava Macka
Siru Nicholasi Wintonovi bylo propůjčeno vyznamenání za záchranu spousty židovských dětí (českých, ale i německých a rakouských, které dlely po Mnichovu a anšlusu Rakouska v Praze) před nacismem. Tomu zcela rozumím. Aby tak však vůbec mohl činit, musel před tím jednat s pražským Gestapem a finančně vše zařizovat pracovník British Comittee for Refugees from Czechoslovakia (BCRC) Trevor Chadwick.
Ten však nejen nedostal vyznamenání (in memoriam), ale nepadlo o něm v našich mediích při této příležitosti ani slovo. Snad proto, že připomenout faktické vykupování těch dětí by neznělo tak hrdinsky?
Pak ovšem nezbývá než povzdechnout si s Henrym Fordem: Historie je humbuk!

Zpráva:
Ministr školství Chládek stáhnul Václava Klause z přípravného výboru Národní rady pro vzdělávání, neboť proti tomu protestovaly hlavně neziskové organizace.
Dodávám:
Malost, kam se člověk podívá…

Čtenářka glos M. V. mi napsala:
Dobrý den, před rokem jsem byla zaskočena, když na slavnostní večer našeho nejvýznamnějšího svátku prezidentský kancléř přišel v modrém obleku a růžové kravatě. Druhý den jste to zmínil i Vy, takže jsem si oddechla, že nejsem příliš náročná. Proto mne dnes večer snad už ani nepřekvapil oceňovaný režisér Sedláček, který z rukou prezidenta přebíral vyznamenání v tričku a vytahané mikině. Jsem si řekla "Jaký hostitel, takový host". A znovu jsem se utvrdila v mém názoru, jaká pokleslá parta se kolem prezidenta vyskytuje. V civilizované zemi by takovouto dehonestaci aktu, kdy jsou oceňovány vzácné osobnosti jako např. pan Zikmund a pak přijde člověk bez zásluh, zato v jetém svetru, organizační štáb nikdy nepřipustil.

Přítel Z. Š. mi napsal:
Profesora Bártu osobně znám a docela si jej vážím. Rovněž jsem si přečetl jeho dílo které spolu s dalšími autory věnoval kolapsům a regeneracím civilizací všeobecně. Takže studoval i kolapsy dalších velkých civilizací a kdo si to přečte, ihned musí na situacích a procesech kolabujících civilizací v historii lidstva rozeznat mnohé podobnosti s dnešním stavem a trendy naší euroatlantické společnosti. Osobně shledávám, že jsme na podobné trajektorii se starým Římem. Pohlédněme jen na vnější shodné znaky : pro lid má význam ne práce, ale chléb a hry; ty práce, kterých se štítí občané zadáváme lidem, kteří se přistěhovali z méně rozvinutých krajin, kvete korupce, bují byrokracie, rodina ztrácí postavení na úkor homosexuálů, množství peněz se vyplýtvává na stavbu a zhotovení pochybných projektů a památníků, celebritami se stávají herci a zpěváci, barbaři (islám) jsou za branami. Jen ten kůň („Incitatus“ se jmenoval) v Senátu chybí, ačkoliv o tom se dá jistě s úspěchem pochybovat. Nu hotový starý Řím.
Jen mne opravdu překvapilo, že se pan Bárta uvolil pracovat pro ANO – tedy vlastně pro Babiše, jenž je ve své podstatě také projevem úpadku civilizace, jak je z historie známe, neboť je to deviace demokratického systému směrem k centralistickému řízení státu „zástupcem oligarchie“. Také shoda, že?

Opsáno z facebooku:
Tak člověk si v klidu doma depkuje, a pak si zapne po čase telku. A najednou má po depce…mohla jsem se narodit Zemanem. Uff…takže se mám vlastně fajn!