ČTVRTEČNÍ GLOSY 4.09.2014

Miroslava Macka
Všimněte si, kolikrát zaznívá ve zprávách o Ukrajině a dění kolem ní slovo sankce a kolikrát příměří a mírové řešení.

Německý Der Spiegel:
Z pohledu NATO není aktuálně žádná ruská invaze s více silami potřebná. Že by se situace obrátila ve prospěch Kyjeva, alianční stratégové vylučují. Separatisté mají jasně navrch. Nyní budou Porošenkovi diktovat, kam se jeho muži mohou pohnout. "Ve válce se tomu říká vítězství," cituje Spiegel muže z NATO.

Přítel O. V. přišel se spekulací, kterou si ovšem docela dobře dovedu představit. Moje celoživotní zkušenost mi totiž říká, že vypadá-li něco jako sofistikované spiknutí, jde většinou o kombinaci blbosti, neschopnosti a náhody:
Sestřelení malajsijského letadla se stalo nad „vodkolandem“. Co když se pár gerojů opilo a sedlo do kokpitu „devětadvacítky“, s cílem sestřelit Putina, který jim se svým speciálem doslova poletoval nad hlavou a pouze si tento speciál spletli a sundali MH17? Co když to třeba CIA dávno ví a hlásila to Obamovi, který však musí být nutně za pitomce, kdyby šel s barvou ven? Co když Rus, kterému všechno to, co se děje vyhovuje tak, že už teď je faktickým vítězem, jen využil této zhovadilosti ve svůj prospěch?