ÚTERNÍ GLOSY 25.03.2014

Miroslava Macka
Ministryně spravedlnosti Válková se rozhodla, že Češi jsou volové, a tak upravila svoje vyjádření, že se jim za protektorátu zase tolik nedělo, slovy „myslela jsem to v porovnání třeba s Polskem nebo Sovětským svazem“…
Takže to je na dvojnásobnou demisi!

Kdy už konečně českým rádobypolitikům a rádobykomentátorům dojde, že o Ukrajině a Krymu už je velmocensky rozhodnuto? Krym se opětovně stane součástí Ruska, které má spolu se západní Evropou (a zvláště s Německem) velmi společný zájem: politický a sociální klid na Ukrajině, která bude tvořit typický cordon sanitaire mezi zájmovým prostorem Ruska a Evropy.
K tomu je zapotřebí dvou prostředků: peněz k sanování ekonomicky rozvrácené Ukrajiny a vnucení federativního uspořádání státu se silnou ochranou menšin horkým kyjevským hlavám (pochopitelně prostřednictvím výše zmíněných peněz), což je úkol v toku času řešitelný, byť to pro EU bude znamenat další tisknutí peněz.
Ba možná v toku času dojde i americkým jestřábům, že je zbytečné dělat silná ramena a bububu, neboť toto uspořádání je i v zájmu USA.
Obávám se ovšem (při pohledu na násilné protivládní demonstrace ve Španělsku, na výsledky prvního kola komunálních voleb ve Francii či referenda o odtržení Benátska od Italie a další evropské jevy), že EU a Německo čekají záhy zatraceně větší problémy, než je Krym.

Mimochodem, všimli jste si, jak je ODS ve stávající situaci zcela bezradná, bez jasného, zdravým rozumem podpořeného názoru, kterým by oponovala naivním bláznům typu Stropnického?

Vrcholem sankcí EU proti Rusku je zmrazení západních kont několika desítkám ruských politických představitelů, což je pikantní zejména v kontextu informace, že ruský zákon těmto lidem už dva roky veškerá zahraniční konta zakazuje.

Titulek na tiscali.cz: Polsko dostalo od Ruska nabídku, aby si také vzalo kus Ukrajiny.
Realita: Dopis s tímto návrhem zaslal do Polska bláznivý ultranacionalista Žirinovskij.
Doufám jen, že se nestane zvykem vydávat kupříkladu názory některých českých pomatenců za názory „Česka“.