ÚTERNÍ GLOSY 25.02.2014

Miroslava Macka
Bolševici z EU se poohlížejí po možnosti použít soukromé úspory občanů k zalepení rozpočtových děr (k dlouhodobému financování, řečeno jejich newspeakem) . Což, bohužel, není černohumorný vtip. Navíc, se státem se nemůžete rozvést, i kdyby šlo o dlouhodobý nepřekonatelný odpor.

Znovu a znovu žasnu nad neschopností novinářů trvat na zodpovězení merita své otázky. Časopis Týden přináší dlouhý rozhovor s expremiérem Petrem Nečasem a Josef Hympl mu klade otázku: Podle policie měla vaše paní dostávat coby vrchní ředitelka kabinetu za sjednávání schůzek s vámi hodnotné dárky, šperky či kabelky. MF Dnes hovoří o 10 milionech korun. Skutečně jste žil v takovém vakuu a pouze ona rozhodovala o tom, kdo se k vám dostane a kdo nikoliv?
Petr Nečas pak odpovídá: Je to naprostý nesmysl a lež. Smyšlená historka….
A kupodivu nenásleduje okamžitá otázka: Tak za jaké peníze si vaše paní ty kabelky, šperky a byty za miliony koupila? Vy jste o tom nevěděl nebo věděl a neptal jste se jí?

Investiční ředitel Saxo Bank Steen Jakobsen:
Před pětadvaceti lety jsem s vámi oslavoval skutečnost, že tržní ekonomika porazila centrálně plánovanou ekonomiku. O čtvrtstoletí později je každý stát ve světě jednou velkou masivní centrálně plánovanou ekonomikou. V současnosti intelektuálně a prakticky budujeme větší „berlínskou zeď“, než byla před pětadvaceti lety, protože je zde méně tržní ekonomiky, než tu bylo. Neexistuje finanční trh, kde by se obchodovalo svobodně: všechny jsou manipulovány centrálními bankami včetně české centrální banky.

Tomáš Haas velmi přesně:
Ještě před několika týdny byl prezident Janukovyč pro Evropskou unii dostatečně demokratickým partnerem pro jednání o asociační dohodu s Unií. Po tom, co Ukrajina přerušila jednání je najednou zločincem, a to po celou dobu jeho vlády, ne jen pro střelbu na náměstí Majdan. Jeho vláda byla vládou oligarchů, byla zkorumpovaná, byla loutkou Moskvy, porušovala lidská a občanská práva a byla zločinecká. Což pak to EU neviděla až do těch událostí na náměstí? Proč tolik stála o to, aby se Ukrajina v čele s Janukovyčovou vládou stala přidruženým státem Unie? Kdyby podepsal dohodu, byl by čistým a bezproblémovým politikem?

Milan Hekrdla v Týdnu cituje z knihy „Velká šachovnice“ Zbigniewa Brzezinského z roku 1997:
Ukrajina je pro Rusko pilířem, bez nějž nemůže o znovuvytvoření impéria v prostoru bývalého Sovětského Svazu ani uvažovat. Ukrajina je nezbytná k ekonomickému vzestupu Ruska a jeho hlavním mostem k Evropě. Bez Ukrajiny bude Rusko vytlačeno z Evropy do Asie.
A dodává k tomu: V tomhle šachu jsou obyčejní lidé méně než nic.

Opsáno z facebooku:
Tak přemýšlím, co je větší gamblerství, hodit třetinu výplaty do forbesu a čekat výhru, nebo hodit stejnou třetinu výplaty do důchodového systému jistícímu se dluhopisy evropských států.

Laďa Větvička:
Před chvilu zme s Helmutem slyšeli v radyju: "...dnes rano zadrželi na ruzyňskem letišti Vaclava Havla, třicetileteho Španěla a dvacetileteho Mexičana, kteři pašovali kokain..."