ÚTERNÍ GLOSY 12.11.2013

Miroslava Macka
Konečně se v české justici našel jeden odvážný a politicky nezkorumpovaný soudce, který pustil Davida Ratha z vazby a poukázal tak na jeho nevinu v tomto politickém procesu…
Ach, jo…

Od včerejší platí v Maďarsku zákon, který umožňuje majitelům domů zastřelit v jejich domě beztrestně lupiče. Pseudohumanisté kvílí. Přitom stačí pár let počkat a pak se podívat na statistiky loupeží v domě a zabitých lupičů a pak teprve tleskat či kvílet…
P.s. Ve svém domě bez pardonu zastřelím každého lupiče, neboť v okamžiku, kdy se rozhodl loupit na cizím, se sám a dobrovolně vzdal práva na život.

Ruský konceptuální umělec a politický aktivista Petr Pavlenskij se v neděli přibil za genitálie k dlažbě moskevského Rudého náměstí. Šokující performancí chtěl varovat před apatií v ruské společnosti a transformací Ruska v policejní stát.
A já se domníval, že je to exhibicionistický blb!

Lubomír Dvořák na netu:
Prof. Ing. PhDr. Ing. Vladimír Tomšík, PhD., PhD., viceguvernér ČNB, nám dnes v Otázkách Václava Moravce osvětlil, proč potřebujeme devizové intervence. Dám si tu práci na to, co řekl, odpovědět.
Jeho základní důvod je hrozba deflace (snižování cen). Pan Tomšík (a nejen on) se domnívá, že deflace je "velmi, ale velmi negativní" z pohledu ekonomiky. Doslova uvedl, že v případě deflace "nikdo nic nekupuje", tudíž podniky nemají odbyt, propouští se a nastává recese. Proč? Protože lidé v očekávání snižování cen odkládají spotřebu. Jak prosté, že? Prostě kvůli tomu, že za rok ceny možná o jedno procento klesnou, přestanu kupovat jídlo, svítit, umývat se, topit, neopravím si auto, nekoupím si nic. A další rok to znovu odložím až do nekonečna. Rovněž pokud jsem podnikatel a chci postavit novou továrnu, která zvýší můj zisk, tak to neudělám a postavím ji za rok. Za rok to zase odložím atd., až tu továrnu nepostavím nikdy a předpokládaný zisk nikdy nerealizuji. To dává smysl, pane Tomšíku. Možná mi dokážete vysvětlit, proč celý průmysl elektroniky už dávno nezkrachoval vzhledem k tomu, že tam ceny neustále klesají. Proč si lidé kupují televize, počítače, mobily atd., když za rok budou levnější?
To, co si myslí pan Tomšík, si bohužel myslí drtivá většina centrálních bankéřů všude na světě. Pan Tomšík použil i jejich oblíbenou mantru dvou dekád deflace v Japonsku, kterou Japonci údajně nejsou schopní ukončit. Kdyby ji chtěli ukončit, tak není nic lehčího. Natisknu trilion jenů, rozhážu je po Japonsku a je po deflaci.
Pan Tomšík si rovněž nádherně protiřečil. Jako další uvedl tzv. deflační dluhovou past, kdy lidé nebudou mít kvůli deflaci na splácení svých fixovaných hypoték. Takže na jedné straně podle něj lidé nebudou nic kupovat a budou šetřit, ale na druhé straně nebudou mít na splácení hypoték. Dále zmínil, že se sice zvýší cena dovozového zboží, ale že není důvod, aby se zvýšila cena domácí produkce, přitom o chvíli později řekne, že je potřeba podpořit inflační očekávání, které je "jen 1,4%". Takže když se zvedne inflační očekávání, tak se nezvedne cena domácí produkce? Pan Tomšík by si to měl dát v hlavě do pořádku.
Dále řekl, že exportní podniky nebudou muset propouštět. Ne, místo toho budou propouštět podniky, jejichž produkce je závislá na importovaném materiálu.
Za další nám sdělil, že korigovaná inflace bez pohonných hmot je v posledních 5 letech vlastně deflací. Ó jaká katastrofa. Jsou to sice jen 4 roky a nikdy to nebylo víc jak 1,5%, ale daleko podstatnější je, že korigovaná inflace je cenový růst nepotravinářských složek spotřebního koše bez položek regulovaných cen a bez pohonných hmot. Tudíž tam chybí většina toho, co běžně kupujete.
Na závěr se nám pan viceguvernér přiznal, že se nejedná o utrácení peněz, že centrální banka tyto peníze emituje, buď fyzicky (tiskne) nebo elektronicky (připisuje na účty). Na Moravcovu otázku, zda se nejedná o znehodnocování peněz, odpověděl, že ne, protože ty peníze jsou kryty devizami, které za ně nakoupí. Myslím, že 6 titulů pana Tomšíka by mohlo být dostatečných k tomu, aby věděl, že inflace = znehodnocování peněz. To, že jsou ty peníze něčím kryty, je úplně jedno, důležitý je jejich celkový objem. Ve Španělsku 16. a 17. století, byly peníze zlaté mince, tudíž byly 100% kryty zlatem, i přesto ale došlo k inflaci a jejich znehodnocení, protože příliv zlata ze španělských kolonií byl moc velký. Objem peněz rostl rychleji než produkce.
Pan Tomšík řekl ještě spoustu dalších nesmyslů, ale už i tak je to moc dlouhé. Nemyslím si, že pan Tomšík je tak hloupý. Naopak. Pan Tomšík jen dělá svou práci, je demagogem ve službách státu. Centrální banka je banka státu a jedná v zájmu státu, což ale ne vždycky odpovídá zájmu jeho obyvatel. Stát nemá zájem na deflaci a nižších cenách, potřebuje inflaci, aby se zbavoval svých dluhů. Když už jsou daně moc vysoko, že se nedají zvýšit bez nasrání většiny obyvatel, tak je tady vždycky ještě inflační daň, aby to zachránila. Howgh!