PONDĚLNÍ GLOSY 28.10.2013

Miroslava Macka
Pokud se vám zdá, že faktickým vítězem voleb je Andrej Babiš, dovolím si s vámi hrubě nesouhlasit. Faktickým vítězem voleb by se totiž stal jedině tehdy, když by vládu sestavila vítězná ČSSD (ať už menšinovou nebo většinovou s Lidovci či v jiném aranžmá) a Babiš by bez ztráty kytičky mohl zůstat v opozici. Předkládal by dílem populistické, dílem pro Agrofert výhodné zákony a jejich případné přijetí by vydával za svůj úspěch a případné nepřijetí populisticky otloukal vládě o hlavu. S touto taktikou by mohl, vzhledem politické vzdělanosti a kvalitě elektorátu, v dalších volbách pomýšlet na „orbánovské“ převzetí státu.
Vyšší volební výsledek však přináší jeden problém: nepřevezme-li se svým silným mandátem vládní odpovědnost, projeví se jako populistický mluvka a bořitel, kterému pranic nejde o občany a blaho státu, a vyjma pár námezdných přicmrdovačů se od něj nemalá část jeho dnešní voličů odvrátí, neboť jej právem zařadí mezi další mesiáše - tlučhuby.
Pokud ovšem vládní odpovědnost přijme, bude na tom ještě hůř: rychle se totiž ukáže značný rozdíl mezi jednoduchými sliby a každodenním obtížným vládnutím a jeho gloriola spasitele pohasne velice rychle. Navíc mu opozice neodpustí nic a bude to dávat hlasitě najevo, přičemž mu nepomohou ani jeho media, ani jejich ustrašení novináři.
Pokud tedy mají starší politické strany alespoň zbytek instinktu a rozumu, udělají vše pro to, aby Babišovi nezbylo, než vládní angažmá přijmout. I bez lustračního osvědčení…

Nová vláda se už v podstatě rýsovala: ČSSD + Agrofert s podporou lidovců, kteří by s potěšením opět byli jazýčkem na vahách (navíc bez přímé odpovědnosti).
Což by ovšem bylo Pyrrhovou vítězství ČSSD i ANO a pokud by TOP 09 a ODS konečně táhly za jeden provaz, což je v opozici snadné, měly by do budoucnosti dobře našlápnuto…samozřejmě za předpokladu, že si ODS urychleně udělá uvnitř strany funkční i personální pořádek!

V ČSSD ovšem mezitím nastal bratrovražedný boj o koryta, který tuto stranu ještě více oslabí: Miloš Zeman se zřejmě ani po katastrofě jeho SPOZ nevzdal svých původních mstivých plánů…

Prezident Miloš Zeman nám pak včera jasně vysvětlil, proč ve volbách Strana práv občanů –Zemanovci neuspěla: lidé si prostě řekli, že prezident má být nadstranický a ne spojován s jednou stranou, a tak tu stranu nevolili.
Ano, jak říkal doktor Římsa: Kdo příliš alkoholu pije, spálí si v mozku ganglie…

Po právě proběhlých volbách jako by se potvrzovala následující definice demokracie:
Demokracie je, když dva blbci přehlasují jednoho chytrého.

Po všech tě proběhlých předvolebních a čerstvě povolebních besedách je zcela zřejmé, že Andrej Babiš nutně musí být jen „bílý kůň“ a je nutné co nejrychleji přijít na to, čí.

Když prohraje politická strana volby, její předseda by měl odstoupit z funkce. Tak netrpělivě čekám, kdy Miloš Zeman podá demisi.

Miloš Forman publikoval v USA článek, který vzbudil příznivý ohlas. V něm oproti neúspěšné „sociální spravedlnosti“ razí termín „sociální harmonie“: úspěšní mají ohled a soucit s neúspěšnými a neúspěšní si uvědomují podporu lidí, kteří chtějí a umějí stát na vlastních nohou a zaměstnávat další lidi.
Great, but…
Mimo neúspěšné osudem jsou zde totiž také neúspěšní z vlastního přičinění - a těch je bohužel čím dále tím víc a rychle berou motivaci těm úspěšným mít soucit a a ohled.
Neúspěšných, kteří si uvědomují podporu, soucit a ohled úspěšných naopak dramaticky ubývá a množí se neúspěšní, kteří pokládají podporu ostatních za své právo, které lze hlasitě vymáhat a za povinnost pro úspěšné.
V tom je ten hlavní problém…a ten Miloš Forman ani náznakem neřeší.

Guvernér České národní banky Miroslav Singer:
Nejvíce škod lze napáchat důsledným plněním předvolebních slibů.

Jaroslav Polanský na facebooku:
Na světě zbylo několik málo jistot: smrt, daně a poslanec Marek Benda.

Opsáno z facebooku:
Počet lidí amnestovaných Klausem převyšuje počet lidí, kteří volili jím podporovanou stranu Hlavu vzhůru!