ÚTERNÍ GLOSY 16.04.2013

Miroslava Macka
Ministři financí EU nasadili tvrdý kurs v tažení proti „daňovým rájům“, tedy státům, v nichž jsou nízké daně a vysoká ochrana bankovního tajemství. Kupodivu je nenapadlo to nejjednodušší řešení, kterak se s nimi vypořádat: učinit výší zdanění „daňový ráj“ z celé EU.

Boj o ovládnutí a normalizaci Ústavu pro studium totalitních režimů jen potvrdil již dávno známé: bolševici mysli nic starého nezapomněli a nic nového se nenaučili…

V Německu se blíží volby a tak vládnoucí CDU – CSU musí přitvrzovat a chlácholit tak voliče, kterým se pranic nelíbí posílat stále nové a nové miliardy na jih Evropy. Ekonomický poradce kancléřky Markelové tak přišel s plánem, aby se dluhy jihoevropských států prostě zaplatily z daní, které se nově uvalí na tamní majetek občanů.
Na první poslech to zní logicky, ovšem do okamžiku, než si uvědomíte, že tamní problémy nezpůsobili zdaleka tamní občané, ale převážně politici svými špatnými rozhodnutími, včetně těch německých.

Ministerstvo práce a sociálních věcí přemýšlí, kterak zachovat neblaze proslulé sKarty a nahradit jejich původně zamýšlenou funkcí nějakou novou.
Mám návrh: označit je za škrabátka na zamrzlá okna automobilů. A velenáklady na jejich zřízení samozřejmě nepožadovat po Drábkovi a spol., ale uvalit na majetek českých občanů zvláštní sDaň.

Rozhovor Lidovek s Andrejem Babišem skrývá nejednu perlu:
„Já si poradit nechám, ale od odborníků. Politici mají ideje a vize, profesionálové musejí najít cesty, jak se k nim nejlépe dostat a realizovat je. Lidé, kteří vedení našeho hnutí opustili, tento princip nepřijali. Měli pocit, že budou jako politici rozhodovat o něčem, co přísluší profesionálům.“
p.s. Už se těším, až Andrej Babiš narazí na dva profesionály se dvěma Nobelovými cenami a třemi názory na řešení jednoho problému…

Také další perla pochází od Babiše:
Máme levnější potraviny než v Německu. Třeba jogurt Florian stál před Velikonocemi v jednom obchodě v akci 4,90 a měli jste vidět ty fronty – jako za komoušů na banány.
Takže, pane Babiši:
Průměrná mzda v Německu byla v roce 2012 44.811 eur. Zaměstnanec se dvěma dětmi a manželkou v domácnosti pak zaplatil na povinných odvodech (daň + sociální a zdravotní pojištění) z takové mzdy 21, 3 %, měl tedy čistý příjem 35.266 eur.
V Česku pak ve stejném roce byla průměrná mzda 295.512 Kč. Zaměstnanec se dvěma dětmi a manželkou v domácnosti pak vydělal po zaplacení odvodů 280.080 Kč čistého, mám-li věřit daňové kalkulačce.
I šel jsem se podívat jednak na internet a jednak do místního Lidlu, jaké jsou ceny smetanových jogurtů. Německý nejdražší smetanový jogurt s ovocem stojí v Německu v balení 150 g 0,59 eur, výše zmíněný Florian v Lidlu ve stejně velkém balení pak 10,90 Kč.
A prostým porovnáním čísel, ani kalkulačku nepotřebujete, pak zjistíte, kolik si těch smetanových jogurtů může za svůj plat koupit Němec a kolik Čech…