ČTVRTEČNÍ GLOSY 20.09.2012

Miroslava Macka
Řešit jakýkoliv problém další změtí zákazů, příkazů a kontrol v již tak příšerně byrokratickém prostředí může jen blb nebo člen vlády.

Petr Mach (Svobodní): Když Jan Fischer, loutkový premiér držený ODS a sociální demokracií, předkládal parlamentu novelu Zákona o spotřebních daních, předpokládal, že zvýšení spotřební daně z lihu na 28 500 Kč za hektolitr etanolu vynese státnímu rozpočtu půl miliardy navíc. Stal se přesný opak - stát vybral méně a narostl černý trh. Pro nesmyslné zvýšení spotřební daně tehdy v roce 2009 hlasovali samozřejmě všichni ti Nečasové, Paroubkové, Sobotkové a Kalouskové, kteří drželi Fischerovu vládu u moci.
Moje poznámka: Škoda jen, že politická paměť lidí je tak čtrnáct, patnáct dní a stále platí staré španělské přísloví „Ošidí tě jedenkrát, dvakrát, třikrát, čtyřikrát…“.

Pokud se vám zdá, že v českém zdravotnictví se příšerně a nezměrně neplýtvá, zamyslete se nad následujícími větami z textu Vladimíra Piskáčka ze včerejší přílohy Lidovek:
Obyvatel žijící v malebném Plzeňském kraji, řekněme v jeho pomyslném středu, čtyřtisícihlavé obci Stod, má na výběr. Buď se nechá ošetřit ve své vlastní nemocnici – Stod disponuje zdravotnickým zařízením s pěti lůžkovými odděleními a 17 specializovanými ambulancemi. Nebo může zajet do 33 kilometrů vzdálených Domažlic a jejich nové nemocnice. Či raději 38 kilometrů do Rokycanské nemocnice? Nebo se vydat jižním směrem do klatovské nemocnice, nyní procházející miliardovou renovací. Může také ujet dalších 30 kilometrů do nemocnice v Sušici. Ale proč by to dělal? Vždyť ze Stodu je jen 22 kilometrů do Plzně, která disponuje jak nemocnicí fakultní, tak množstvím specializovaných pracovišť.

Ministr zdravotnictví Heger v téže příloze:
Lidé musí žít zdravěji, a když si to neuvědomují sami, bude je k tomu muset stát donutit, politicky řečeno motivovat.
A opět: Stát! Stát! stát! Jak by to dopadlo? Špatně a nesmírně draze, jinak to toiž stát nikdy neuměl a neumí, ovšem pár lidí a skupin by na tom vydělalo, však to známe.
Logické řešení? Konkurující si pojišťovny musejí mít dostatečný prostor pro systém bonifikací pro ty, kdo o své zdraví dbají a systém malifikací pro ty, kteří o ně nedbají. V okamžiku, kdy budou muset lemplové, kteří nejen o svoje zdraví nedbají, ale ještě si jej způsobem života aktivně ničí, zaplatit dvojnásobné zdravotní pojištění než ostatní, se začnou dít zázraky, neboť tržní principy fungují bez kontrol a promptně. A konečně nastane kýžená solidarita zdravých s nemocnými, ovšem bez dnešní nucené solidarity odpovědných s neodpovědnými.
Pokud by měl pan ministr zájem, rád mu to vysvětlím s patřičnými detaily…

Z téže přílohy cituji „výhled do budoucnosti“ zdravotnictví, který (pochopitelně nechtěně) ilustruje velkou problematičnost některých ( či spíše většiny) preventivních programů:
Pan Novák…pravidelně sportuje, navíc nekouří a udržuje si ideální váhu. Tudíž má zlatou kartu své pojišťovny a může čerpat ty nejhodnotnější benefity, které mu pojišťovna nabízí. Minulý týden strávil na relaxační dovolené v Alpách, za kterou platil jen polovinu ceny. Druhou půlku hradila pojišťovna. Poslední den pobytu si však na kluzkých kamenech vymkl kotník a potřebuje ošetřit…

Kdo to, proboha, je, ten náměstek ministra financí Minčič, údajně z ODS? Kdykoliv promluví, málem si hlavu mohu ukroutit…a to jeho výraz „infikovaný alkohol“ patří mezi jeho menší zhůvěřilosti. Není nejvyšší čas jej vyloučit i z levicové ODS?

Čtenář glos M. Č. mi napsal:
Myslím, že se nyní v plné výši projevuje zvrácenost státní správy: nejvíce energie se věnuje zabránění "jiným způsobům nabízení alkoholu"- a tak policie, celníci, a zbytek státní správy se věnují lidumilné buzeraci, kdy požadují předělání nápojových lístků, likvidaci reklamních letáků a sejmutí billboardů od dálnic kvůli propagaci alkoholu. Pak asi nezbyde energie na stažení metylalkoholu z oběhu- což jsem si původně myslel, že je hlavním cílem zavedené prohibice.
Pokud pan ministr Heger není schopen tomuto idiotskému výkladu jeho nařízení zabránit, asi nemá státní správu pod kontrolou, a měl by, společně s tzv. pravicovou vládou, za tohle levicové řádění odstoupit.
Dopolední zpráva z rádia mě zvedla tlak:
Dneska probíhala v rádiu debatu o tom, jak je to s konzumací alkoholu v letadle. Tak prý bez ohledu na to, ze které země letadlo letí, komu patří,.. prostě během doby, kdy přelétá vzdušný prostor ČR, nesmí se prodávat tvrdej chlast. Není to na palici? Koupíš si panáka nad Drážďanama a než ho vylemtáš, jsi nad Rakouskem.
...poslal jsem to jedné známé ze státní správy, a trochu dotčeně mi odpověděla, že jsem holt nasranej na státní správu, ale oni se holt s tím musí poprat...
No, to mě samozřejmě poskytlo další palivo...
No jasně, nasranost na státní správu, protože teď se v celé nahotě projevuje, jak státní správa myslí: úplně se vytratilo pochopení problému a cíl, jak problém vyřešit.