STŘEDEČNÍ GLOSY 11.04.2012

Miroslava Macka
Kdepak tupé škrty! Ještě tupější zvyšování daní, to bude hlavní nástroj staronové vlády. Nejde mi ale pranic na rozum, jak to, že mlčí a stejně tupě kývají členové, poslanci a senátoři kdysi pravicové strany ODS. Vzpamatujte se, proboha!

Základní problém dnešní české politické scény včera velmi výstižně vyjádřil v televizním rozhovoru odstupující místopředseda Věcí veřejných Jarolím, když pravil,že v jeho straně jsou pochopitelně názorové proudy a proto třeba veřejnost musela čekat na to, až si za zavřenými dveřmi vyříkali církevní restituce.
Ta příšernost, že desetina voličů klidně volí stranu, která nemá „vyříkáno“ a tedy zcela jasno v tak podstatné věci jako jsou církevní restituce a další strany na tom nejsou o nic lépe, je velmi frustrující. A kdyby jen v církevních restitucích, ale ani v daních, financování zdravotnictví, důchodové reformě a ostatních zásadních věcech ne!

Tak tomu nerozumím. Když poslanec Věcí veřejných Škárka vloni v dubnu podával na policejní služebně v Horních Počernicích trestní oznámení na Víta Bártu, sloužící policista podle svých vlastních slov „podal hlásnou službu nadřízeným a telefon se netrhnul“.
K tomu vzápětí dodává policejní šéf Lessy: Fakt, že policistovi po přijetí oznámení volali nadřízení, není nic nestandardního. Jakmile policista zadal informace o oznamovateli do systému, dostala se zpráva automaticky „výš“. A vzhledem k tomu, o jak citlivou osobu šlo, dostával policista z malé služebny rady, jak postupovat.
Jednak nerozumím tomu policejnímu dělení občanů rovných si před zákonem na „citlivé“ a ostatní a jednak nerozumím tomu, že policie zaměstnává policistu, který neví, jak postupovat při trestním oznámení a nadřízení mu musejí radit.

V roce 2001 se k církvím a náboženským společnostem hlásilo 3,2 miliónu lidí, o jejich duše se staralo 3480 farářů, kněží, kazatelů a biskupů. Stát - tedy daňoví popltaníci včetně ateistů – poslal církvím na pokrytí jejich mezd 731 miliónů korun.
Podle sčítání lidu z roku 2011 se k církvím a náboženským společnostem přihlásilo jen 1,46 miliónu věřících, tedy už méně než polovina. Stát – tedy opět daňoví poplatníci - ovšem musel na platy 4869 duchovních poslat již 1,4 miliardy korun.

Analytik Petr Čermák v Lidovkách:
Svým optimismem zaujal v posledních dnech italský premiér Mario Monti, který věří, že krize eurozóny je již téměř u konce. Opravdu se situace v Evropě tak radikálně zlepšila? Nutno přiznat, že zlepšila. Především díky ECB, která poskytla bankám pomocnou ruku ve formě tříletých úvěrů v objemu bilionu eur. Zároveň porušila svá pravidla a nakupuje státní dluhopisy problematických zemí...
Dluhy států se nesnižují. Rozpočtové deficity jsou realitou všedního dne. Portugalsko se vydává po stopě Řecka.Španělsko není schopné plnit své sliby a snižovat deficity státního rozpočtu…
Ukazuje se, že ECB svým bezprecedentním zásahem sice dočasně „zachránila“ situaci, nicméně zároveň vyvolala nebezpečnou iluzi dlouhodobé stability. Výše uvedené problémy však naznačují, že se nacházíme spíše pouze v oku hurikánu jménem evropská dluhová krize.

Ekonom Petr Kostka na idnes.cz:
Evropu nyní ochromují systémové krize dvou dominantních poválečných politických projektů. A to jednak sociálně demokratického intervencionismu, jehož důsledkem jsou deformované trhy, iluzorní hodnoty aktiv a zadlužený sociální stát, jednak projekt Evropské unie, oportunisticky nedodržující svá vlastní pravidla a stahovaný měnovým konstruktem eurozóny, který je od svého vzniku zatížen strukturální vadou. Tak heterogenní prostředí, jakým starý kontinent je, nemůže být svázáno jednotnou měnou.

Čtenář glos V. M. mi napsal:
Poslouchal jsem Radka Johna ,který na tiskové konferenci po jednání K9 obhajoval t.zv "daňovou amnestii". Má ji dokonce přesně spočítanou. Díky případnému vyhlášení amnestie pro nepoctivé podnikatele ,má prý přitéct do rozpočtu 10 miliard Kč.Ten člověk asi opravdu věří, že někdo kdo t.zv. odklonil (jeho slova) peníze do daňových rájů, na hraně zákona nebo již za jeho hranou, se dobrovolně přihlásí a nechá si jednou provždy vypálit cejch podvodníka a zloděje. Pokud to je na hraně zákona, tak nemá vůbec žádný důvod to udělat. Snad jen tehdy, když bude duševně nemocný. A pokud je opravdu daňovým podvodníkem, tak tím spíš to neudělá. Všichni ti případní kajícníci dobře ví ,že jejich jména bude znát každý občan této země, že budou plnit stránky novin a televizní a rozhlasová vysílání. A pokud okamžitě po udělení amnestie neskončí s podnikáním, tak mají každý měsíc na krku kontrolu finančního úřadu. Prostě další blbost a zbožné přání z dílny VV.


Opsáno z facebooku:
Nebylo by lepší mít zase za hlavní město Vídeň?