PONDĚLNÍ GLOSY 5.03.2012

Miroslava Macka
To Rusko tedy je politicky nevyspělá země! Tedy alespoň podle primitivnosti údajných volebních podvodů soudě. To ve vyspělých státech, kupříkladu v Česku, se nic takového neděje: tady se podvádějí a korumpují voliči legálně: nerealistickými sliby, navíc slibovanými na dluh....

Po dlouhé mediální masáži, kterak Putin nevyhraje v prvním kole prezidentských voleb, neb všichni jeho protivníci budou natruc volit komunisty, se včera večer objevily titulky: Putin dle očekávání vyhrál v prvním kole...
Ach, ty naše presstitutky!

Šéf odborářů Zavadil mne překvapil: nemá se prý snižovat deficit, ale "stabilizovat nynější schodek". Jak to myslí? Každý rok utrácet kolem těch 100 a více miliard navíc?

Zdá se, že když se někdo vehementně zabývá lidskými právy, dramaticky mu ubývá mozkových buněk. Kupříkladu vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, která chce zákonem zakázat tělesné tresty u dětí, tvrdí: "Mohli bychom začít s kompromisním zákazem tělesných trestů u dětí do čtyř let věku, protože u nich už odborníci prokázali, že to nefunguje. Dítě takový trest nechápe."

Stará známá věc: důvěra se buduje léta a ztrácí ve chvíli. Což platí i pro politické strany a politiky. Co pomůže sebevětší a sebelepší prezentace politika, když si o něm pak lidé přečtou v novinách: Jako šéf mandátního výboru senátu má k dispozici vůz, přesto vyčerpal roční limit na cestovné , tedy 279.600.- Kč. Auto s řidičem má navíc i jako primátor Teplic.
Jsem zvědavý, co k tomu Jarek Kubera (ODS) dodá.
Není v tom ovšem sám: senátor ČSSD Josef Řihák loni zinkasoval též skoro 280.000.- na náhradách a 50.000.- za telefon, stejně tak jako mnozí další...

Jan Tesař, předseda místního sdružení ODS Jihlava:
"To je naprostý odklon od programu ODS a jsou to socialistické nesmysly. Koho mají lidé volit, když daně zvyšuje levice i pravice. Je to k zbláznění. Tohle už není pravicová politika, tohle už není ODS. Měli bychom se držet pravicových principů. Pokud máme vládnout stejně jako socialisté a zvyšovat daně, tak by bylo snad lépe, abychom vůbec nevládli."

Petr Sokol v Reflexu o situaci v Rumunsku:
"Tamní vláda pravostředového premiéra Emila Boka totiž hned v počátku dala na rady zahraničních finančních institucí a "vzorně" zavedla drakonické šetření. Výrazně například zvedla DPH nebo o 25 % seškrtala platy ve státním sektoru."
Tak doposud jsem skutečně netušil, že výrazné zvednutí DPH je drakonické šetření. Ale obávám se, že si to myslí i Kalousek a další...

Čtenář glos J. Ch. mi napsal:
Ke čtenáři A.Č. a jeho dotazu na to, co nám přinesou studenti ze Slovenska - podle průzkumů nadpoloviční většina těchto studentů se po absolutoriu nevrací na Slovensko, ale zůstává *pracovat* v ČR, a tudíž svými daněmi (a odvody atd.) přispívají do rozpočtu ČR. Před cca půl rokem jsem dokonce někde zahlíd studii (bohužel nejsem schopen dohledat na ni odkaz, takže je to neověřené), že studenti ze Slovenska jsou pro ČR hodně výhodný byznis, protože v dlouhodobém pohledu na jednu vydanou korunu z rozpočtu přinesou více než tři koruny zpět.


Čtenář glos J. P. mi napsal:
Jen stručná glosa k dnešnímu článku Hospodářských novin o novém projektu Ministerstva pro místní rozvoj za 100 000 000 Kč, kdy mají být do 6000 českých hotelů vysláni tajní kontroloři a výsledkem má být hodnocení zveřejněné na internetu:

Jediné vysvětlení k tomuto článku je, že na ministerstvu, ani v redakci HN žádný internet nemají. Pokud by měli, věděli by, že na webu už léta hodnocení hotelů funguje a to zdarma. Stačí jen namátkou otevřít hotel.cz nebo booking.com, kde není jedno, ale desítky hodnocení hostů. Tedy současné, existující řešení je spolehlivé, neboť hotel hodnotí reální hosté a ne obskurní kontrolor. Řešení je zdarma, není omezeno jen na Česko, nevytváří korupční prostředí a je férové i vůči majitelům, kteří ihned a jasně vidí, komu a co vadilo. Jeden článek na dva vyhazovy - ministerského úředníka už za samotnou myšlenku a redaktora za to, že o hotelech píše, aniž by evidentně v nějakém kdy přespal.

Čtenář glos M. N. k témuž:
Tzv. utajení kontroloři budou dalším prostorem pro korupci a vyděračství státu. Těžko pak někoho překvapí, že na projekt přispěje i EU - svými dotacemi a přerozdělováním hlavní organizátor korupce lidské mysli, úřednického vyděračství a plýtvání.

Na facebooku se objevil dojemný text manželky Víta Bárty Kateřiny Klasnové, že zítřejší soudní projednávání jeho obvinění z úplatků jistě dobře dopadne. A pod ním pár podpůrných komentářů "Spravedlnost musí zvítězit!"
Což mi připomnělo starý dobrý vtip: Telegrafuje advokát svému klientovi ze soudu: Spravedlnost zvítězila! Následovala odpověď: Okamžitě se odvolejte!