PONDĚLNÍ GLOSY 5.12.2011

Miroslava Macka
Martina Riebauerová napsala v sobotní MF Dnes následující věty o maďarském zákonu, který trestá potulující se bezdomovce: "Je to ryzí populistické gesto, ale kdo ví, který chytrák by se ho mohl chytit i u nás. Vždyť na bezdomovce není hezký pohled. Jsou podivní, zapáchají a člověk se v jejich přítomnosti necítí bezpečně. Jenže chudobu zakázat nelze, a kdo zakazuje spaní na ulici, měl by znát alternativu a nejlépe ji dotyčnému rovnou nabídnout. Alternativu úplně jinou, než je vězení."
Populisticky se toho chytám a sděluji: bezdomovectví v ohromné většině případů není prvotně problém chudoby, ale alkoholismu. Navrhuji proto následující řešení: přijmout zákon, který by na základě soudního rozhodnutí dovolil umístit bezdomovce do pracovních táborů s přísně suchým režimem, pravidelnou stravou, obvyklou lékařskou péčí a hlavně s prací. Výmluvy, že práce pro ně není, neberu: stačí se rozhlédnout kolem sebe a hned zjistíte, že práce je více než dost, jen ji umět zorganizovat.

Po Grossově strýci Vikovi tu máme dalšího příbuzného, který má funkci "čističe" průšvihů a charakteru, a to tentokrát Babišovu matku. Sám Andrej Veliký o ní napsal: "Moje matka byla motorem rodiny a celý život bojovala za to, aby její děti v životě uspěly. Nechala se proto dokonce za několik stovek korun zaměstnat v Ústavu marxismu - leninismu a docílila toho, že jsem vstoupil do Komunistické strany Slovenska."

Politikové EU se tento týden už poněkolikáté pokusí najít cestu z krize eura a EU. Velmi typický (zvláště pro ty, kteří se stále domnívají, že EU je demokratickou institucí a ne Svazem socialistických republik vedených německo - francouzským tandemem) je program: začíná setkáním Merkelové se Sarkozym v Paříž, na němž se domluví, co celá EU přijme. Pokud máte dojem, že tomu tak není, pečlivě celé jednání sledujte a pak mi napiště, co prosadili jiní politikové či jiné státy.