PONDĚLNÍ GLOSY 28.03.2011

Miroslava Macka
Jak typické pro český způsob vládnutí: dopad zvýšení sazby DPH a platů lékařů bude stát jen v příštím roce zdravotnictví deset a půl miliardy korun. Teprve nyní se začíná hledat způsob, jak je opět vytáhnout z našich kapes. Obávám se ovšem, že vláda nalezne takový způsob, který opět bude stát nemalé peníze, takže bude muset ihned začít uvažovat, jakým způsobem ten předchozí lup financovat.

Noviny jsou plné zcela protichůdných recenzí na film Odcházení. Protože "de gustibus non est disputandum", ať si na film udělá názor každý sám, pokud jej vůbec po té reklamní masáži bude chtít shlédnout.
Zcela bez povšimnutí ovšem prochází fakt, že velmi bohatému exprezidentovi přispěli na jeho soukromý rozmar i poslední chudáci, platící televizní poplatky, neboť Česká televize na jeho film přispěla deseti miliony korun (osmi miliony v penězích, dvěma pracemi). Že to Václavu Havlovi nebylo a není blbé, mně jen utvrzuje v tom, co si o něm myslím už dávno: je to starý pokrytec.

Čtenář glos D. Š. mi napsal:
Ještě jednou se vrátím ke sčítání lidu. Čím dál tím víc se utvrzuji, že se jedná o grandiózní manipulaci.
Pro formuláře jsem musel na poštu - OK, ale nepochopím proč mi nevydali originály s předtištěnými údaji. Paní za přepážkou opsala na čistý formulář údaje.Prý to tak musí být. A ještě po mně chtěla číslo bytové jednotky podle zápisu v katastru...

Jal jsem se formuláře studovat a šok nastal hned u rodného čísla. Nevadí mi, že ho někdo chce, ale proč musím vyplnit datum narození a pohlaví? Formuláře se budou zpracovávat elektronicky a vyzobnutí obou údajů z RČ je elementární programátoroská úloha. Pokud to systém za miliony neumí, pak tady něco fakt smrdí.

A k tomu mediální masáž. Prý ČSÚ potřebuje údaje o dopravě do práce aby se nerušily spoje. Naprostý blábol. Každý dopravce si snadno spočítá kolik lidí na které lice vozí - spočítat jízdenky umělo už ČSAD před 40 lety. A hlavně - činí tak minimálně jednou ročně a nemůže čekat 10 let na nepřesné údaje od ČSÚ. Totéž platí pro hasiče - mají vlastní zdroje informací a mnohem přesnější. Málo se také ví, že každá jedna firma je povinna předávat ČSÚ údaje o svém podnikání - takže počet předplatitelů internetu je taky snadno zjistitelný. A takto by se dalo pokračovat.