STŘEDEČNÍ GLOSY 22.12.2010

Miroslava Macka
Prezident republiky je garantem nepsané dohody vládních stran, jejíž obsah nebyl oznámen a bylo nám k ní jen řečeno, že když některá ze stran něco z této dohody nesplní, prezident nám to laskavě sdělí.
Při prvním poslechu této zprávy jsem se domníval, že prožívám delirium tremens a namísto drobných živočichů halucinuji prezidenta a členy K9, alezáhy jsem si uvědomil, že zešíleli jiní...
Už jen chybí, abychom na pracovištích podepisovali, že s touto dohodou souhlasíme...
p.s. Ale nakonec jsme se alespoň od Nečase dozvěděli obsah dohody: je "komplexní". Tedy souhrná, souborná, všestranná, jak jsem se dočetl ve Slovníku cizích slov. Tak si nestěžujte, že nevíte, co v ní je: přece všechno!
p.p.s. Osobně ovšem pokládám skutečnost, že tato dohoda je "tajná", tedy že nesmíme vědět, na čem se prezident a vládnoucí strany dohodli, za nehoráznost a jen doufám, že toto si ani občané, ani media nenechají líbit!

To se mi ulevilo! Poradce Martin Knetig promluvil a je po spekulacích. Vše se jednoduše a jasně vysvětlilo:
"Klíčovým nedostatkem pana Michálka byl nedostatečný respekt vůči úřední hierarchii a celkově nízká sociální inteligence, se kterou přistupoval k řešení relativně běžných provozních záležitostí, zejména personálních otázek a externí komunikaci. S cílem věci změnit jsem se v našich soukromých rozhovorech - v rozporu se skutečností - snažil vyvolat dojem, že má pověření jsou větší, než skutečně byla, že jsem pravou rukou Pavla Drobila, a že mám pověření za něj vyjednávat prakticky cokoliv. S tímto záměrem jsem si vymýšlel a hovořil nepravdy."
A je to! A my jsme si mysleli, že se na životním prostředí děje bůhvíco!
A on tam byl jenom zaměstnán nějaký Knetig, který si myslí, že jsme úplně, ale úplně blbí...

Projev Petra Nečase k aféře na Fondu životního prostředí při včerejším zasedání sněmovny byl obsahově i formálně dokonalý a estét ve mně si přišel na své (a to nemyslím pranic ironicky!). Mám však s tím projevem dva problémy: jednak s premiérovým tvrzením, že nikdo nic nebude zametat pod koberec - což zaznělo až po tiskové správě Martina Knetiga, prvotního hybatele, který zametal a zametal, až se mu prášilo i od huby a pak s tvrzením, že při rozmísťování fondových miliard do bank o všem rozhoduje ředitel fondu (tedy Michálek), takže k žádné nekalosti nemohlo dojít -jenže kamarád Michálek tam byl přece dosazen právě proto, že se Knetig domníval, že bude povolný a dá na něj - a dalíkovské poradce, málem vlivnější než premiér nebo ministr, tak to už také známe...

Zato projevy socialisty Sobotky jsou dokonalou ukázkoutoho, jak nevypadat a nemluvit a mají tedy svoji vysokou pedagogickou hodnotu coby odstrašující případ. Vysokou vypovídací hodnotu má také jeho vysoká popularita mezi našimi spoluobčany - o nich, pochopitelně.

Také dalšímu kandidátovi na předsedu ČSSD Haškovi zřejmě nikdo neřekl, že projevy mají být jadrné a stručné a ne hemžící se opakovanými floskulemi: jeho projev byl k uzoufání.

Prezident Václav Klaus udělil milost bolševické prokurátorce Brožové, která poslala na smrt Miladu Horákovou.
Chápal bych to, kdyby se v toku času stala z mladé bolševické svině starou ovcí. Stala se z ní však stará bolševická svině (nikdy neprojevila ani špetku lítosti, ba právě naopak) a tak měla zůstat tam, kde byla.