PONDĚLNÍ GLOSY 15.11.2010

Miroslava Macka
Hlavu by si jeden ukroutil. Členy "týmu" exministra obrany Bartáka nový ministr Vondra z dobrých důvodů propustil. A co dělají dnes? Jan Fulík zůstal na obraně jako "zvláštní zmocněnec", Jan Mareš je zástupce ředitele Vojenského historického ústavu, Aleš Klepek je zástupce vrchního ředitele kabinetu premiéra Nečase a David Průša přešel s Bartákem na ministerstvo financí jako poradce...
Všechny je tedy nadále platíme ze svých daní. Zcela neuvěřitelné!

Konečně media otevřela diskusi kolem elektronických knížek pacientů IZIP (dnešní MFDnes): doposud stály miliardu korun a v podstatě nefungují, neboť lékaři do systému nevkládají patřičné informace. Informaci, u koho skončily ty peníze, by to ovšem chtělo!

Jiří Paroubek. Nic nového se nenaučil, nic starého nezapomněl. Následující úryvek k problému fotovoltaických elektráren je ze sobotního rozhovoru v Lidovkách:
LN: Tu fatální novelu zákona kdysi prosadila vaše strana. Vy teď jiným vytýkáte, že pozdě řešili problémy způsobené vámi.
JP: Za čtyři roky přece bylo možné ty věci upravit.
LN: Uznáváte vinu ČSSD?
JP: Ale já si nemyslím, že tu byla nějaká vina sociální demokracie. To je dobrý zákon, ale mělo s ním být nakládáno rozumně. Zamořit zemi lesy solárních panelů na ploše jednoho okresu, to rozumné není.
K tomu se nedá nic dodat, jen nevěřícně kroutit hlavou...

Ekonom Pavel Kohout v sobotních Lidovkách:
Za irskou krizi nemůže rozhazovačnost vlády ani nízké daně. Bezprostřední příčinou je prasknutí investiční bubliny. Hlubší příčina investiční bubliny je jednoznačná: euro, ještě jednou euro a nic než euro.

Čtenář glos B. S. mi napsal:
1. ztráta řidičáku vadí panu ministru Bártovi rozhodně méně než jiným lidem.
2. místo, aby inicioval změnu debilních předpisů, nechá si pan ministr populisticky sebrat řidičák (má imunitu). Nic než gesto pro nemyslící pitomce.
Moje poznámka: zcela souhlasím.

Čtenář glos P. J. mi napsal:
Chtěl bych reagovat na vaši středeční poznámku, že u solidního materiálu se uvádí zdroj informací.
Protože se v tuzemském tisku objevily zprávy, že se u nás staví elektrárny za několikanásobek ceny běžné v zemích okolních a všechny tyto zprávy se odvolávaly na materiál "Projected Costs of Generating Electricity", který vydala Mezinárodní Energetická Agentura (IEA: to
je ta, co ji chce řídit jistý moravský chasník s gualama), našel jsem si tento materiál na internetu.
Byl jsem překvapen, co je tam technických nesmyslů. Ještě více jsem byl překvapen, že ve dvousetstránkovém dokumentu není uveden jediný odkaz na zdroje dat či technické řešení vztahující se k uvedené ceně (je třeba velký rozdíl, jestli se pro chlazení používá voda z řeky nebo jestli má
elektrárna chladicí věž).
Neoficiálně jsem se dozvěděl, že data za ČR si zodpovědný pracovník vymyslel. Takto tedy vznikají zprávy, ne jejichž základě se přijímají globální rozhodnutí .
Při hledání výše uvedeného elaborátu jsem narazil na obdobný dokument, který si nechal zpracovat kongres USA od svých analytiků (Power Plants: Characteristics and Costs). U každého tam uvedeného
čísla je hned odkaz, odkud to číslo pochází.
A ještě něco: První uvedená zpráva stojí oficiálně asi 60€, ta druhá je ke stažení zadarmo.