STŘEDEČNÍ GLOSY 22.09.2010

Miroslava Macka
Včera jsem se na ČT24 konečně dozvěděl, proč si středočeský Roosevelt Rath nechal znovuvybudovat zachovalou, neb asi deset let starou, hejtmanskou kancelář: chtěl tím, jak s vážnou tváří prohlásil, á la New Deal podpořit ekonomiku ve středních Čechách, proto také bez výběrového řízení...bezostyšnost tohoto živočicha je absolutně neuvěřitelná!

Také Rathovy žvásty o ústavním právu na demonstraci a jeho proplacení neodpracované doby zaměstnacům Středočeského kraje jsou těžko uvěřitelné! Nikde v ústavě jsem se totiž nedočetl o právu demonstrovat v pracovní době a dostávat za to peníze od nás, nedemonstrujících daňových poplatníků!

Na jaře letošního roku jsem napsal v článku pro LN:
..v případě součtu volebních výsledků ODS, TOP 09, Věcí veřejných či lidovců vyšším než 50% jsou si tyto strany koaličně souzeny...pokud se to podaří, pak by Petra Nečase se značnou pravděpodobností neminul úkol takovou vládu sestavit...bohužel platí, že poslanecká křesla jsou sice obsazována více či méně dle zásad akciové společnoti, ale vláda se obvykle sestavuje na principu družstevním, tedy "my jsme strana, vy jste strana, takže každý máme nárok na stejný díl silových ministerstev i křesel ostatních"...výhodou Petra Nečase by ovšem bylo, že ODS a její členská základna je vnitřně připravena v podstatě na porážku a sebenepatrnější vítězství v podobě možnosti podílet se na vládě by bylo úspěchem, který by otupil jinak vysoké ambice mnohých...Petr Nečas by tedy nebyl pod tlakem uhrát pro ODS co největší počet co nejvlivnějších křesel...zásadní věcí by ovšem byl vklad ODS do programového prohlášení a do praktického směrování vládnutí...současná rozplizlost idejí, cílů a směrování politiky ODS totiž nedává příliš naděje, že by tato strana při vládním angažmá nějakým rozhodným způsobem zformala hlavní rysy jak vnitrostátní, tak zvláště zahraniční politiky a byla by tak zřejmě ve vleku svých koaličních partnerů...jejím hlavním podílem by pak logicky byla jen účast na poli ekonomickém, na snižování míry zadluženosti státu, což ovšem není vzhledem k okolnostem účast zanedbatelná...

Dotaz jednoho včerejšího posluchače ČT 24 v debatě o fotovoltaice: Proč mám nuceně platit drahou sluneční energii, když mně stačí ta temelínská?

Čtenář glos J. T. mi napsal:
Je krásný den a během oběda jsem zaslechl rozhlasovou reportáž z dnešní manifestace nepracujících zaměstnanců. Naštěstí jsem v práci "daleko od hlučícího davu", který nám, daňovým poplatníkům, hlasitě a nevybíravě dává najevo, že jim platíme málo. Trochu to v těch svých hlavách mají popletené. Ne my poplatníci, ale jejich šéfové špatně hospodaří s prostředky, které jim z našich daní stát přiděluje. Tam se musí obrátit. A pak také na své kolegy, kteří nepracují tak, jak by měli, kteří se jen vezou s pusou plnou pracovního vypětí.