ČTVRTEČNÍ GLOSY 16.09.2010

Miroslava Macka
Se zajímavým názorem přišel v dnešních Lidovkách Vladimír Just: naši zemi si lidé ve světě spojují především s osobnostmi kultury a přitom politikové vynakládají na kulturu žebrácké půlprocento rozpočtu.
Jednak se domnívám, že známější jsou v dnešním světě naši sportovci, ale hlavně: celou lidskou historií se táhnou slavní umělci, kteří od státu nedostávali ani korunu, ba dokonce někdy živořili. Takže ono to asi s tou úměrou více peněz = více kultury nebude tak slavné, spíše více peněz = více přísavek na veřejných rozpočtech hrajících si na umělce.

Vidím, že vláda to s úsporami zase tak vážně nemyslí, neboť pokud ano, pak by nejen konečně odvolala zmocněnce pro lidská práva Kocába, ale tento veskrze zbytečný úřad zrušila. Namísto toho bude marnit čas politickými vyjednáváními o "jednom společně konsensuálním jméně", jak pronesl zdeúřední češtinou premiér Nečas. Ach jo!

Pokud vláda ustoupí jedněm jediným vyděračům (a lhostejno, zda z Lékařského odborového klubu či odjinud), bude to znamenat definitivní začátek konce reformy veřejných financí. Vše ostatní už bude klasická česká pinkačka, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Podle studie pražské Vysoké školy ekonomické překonají náklady na solární a větrné elektrárny hodnotu vyprodukované elektřiny 15krát. Rozdíl, pochopitelně, zaplatíme my.