PONDĚLNÍ GLOSY 13.09.2010

Miroslava Macka
S potěšením čtu, že arcibiskup Dominik Duka chce dokončit odluku katolické církve od státu, tedy postavit církev do role občanského sdružení, existující za své peníze. Navrhoval jsem totiž (s mnoha jinými) tento model hned zkraje devadesátých let, ovšem s tehdejším vedením katolické církve, ale hlavně s Josefem Luxem a lidovci o tom nemohla být ani řeč.

Doposud jsem se domníval, že existuje jen jeden jediný element, který ovlivňuje nezávislost toho kterého soudce, a tím že jsou jeho lidské, morální kvality. Teď se dozvídám, že nezávislost soudců ovlivňuje i nějaká ta stovka či tisícovka na platě, jak ústavní soudci rozhodli. Předpokládám, že to platí i u navýšení mzdy, takže bych soudcům tak dvě tři desítky let nepřidal ani halíř, aby náhodou neviděli ve zvyšování svých platů snahu o zkorumpování a tedy ztrátu nezávislosti.
Už dlouho jsem neviděl takové vítězství falešné profesní solidarity nad zdravým rozumem!

Samozřejmě, že pověst pražské ODS se odráží i na pověsti ODS mimo Prahu. V politice to totiž funguje jako v krasobruslení: vždy záleží na celkovém (uměleckém) dojmu.

Dnes mě velmi zaujala věta Věry Kameníčkové z firmy Czech Credit Bureau, která sleduje zadluženost obcí (zadlužených je jich polovina) z rozhovoru v Lidových novinách: "Prokázat reprezentantům obce, že jejich rozhodnutí bylo špatné, je velmi obtížné."
Mám tomu snad rozumět, že když zásluhou rozhodnutí reprezentantů obce něco dopadne finančně či jinak špatně, že jejich rozhodnutí mohlo být dobré?

Ministerstvo financí a jeho podřízené organizace opustí do konce roku téměř tisícovka zaměstnců. Můžeme se vsadit, že na chodu úřadu se to projeví spíše pozitivně. Vyvstává ovšem otázka: jak to, že tam bývalí ministři financí tyto zřejmě zbytečné lidi drželi? Neměli by pak kvůli tak mizernému a plýtvavému vedení úřadu vrátit daňovým poplatníkům značnou část svých tehdejších platů a odměn?