PÁTEČNÍ GLOSY 25.06.2010

Miroslava Macka
A tak nám farmářka Havránková onemocněla zrovna v den, kdy měla se státem podepsat smlouvu o prodeji pozemků, bránících léta a léta dostavbě kousku dálnice. Zřejmě zlomená pravá ruka nebo bezvědomí či snad něco smrtelně nakažlivého, neboť jinak si nedovedu představit, proč by nemohl notář se smlouvou dojet za ní...
Teď se dozvídám, že notář byl ochoten dojet kamkoliv: Ludmila Havránková však zmizela a nikdo neví, kde je.
Příběh čestné ženy, jen hájící své oprávněné zájmy a zlého státu, který se s ní šestnáct či sedmnáct let nebyl sto dohodnout, se jaksi zamlžuje...

Velmi fandím tomu, aby byl v Českých Budějovicích postaven Kaplického "Rejnok", tedy koncertní a kongresové centrum, pochopitelně za soukromé peníze. Krásně by se tak ukázalo, zda by předpokládaná cena odpovídala konečné a kolik by stály provoz a údržba takové budovy. A také, jak by vypadala po čase...

Trojkoalice se rozhodla, že přidá začínajícím učitelům na platě. Není něco podivného na státu, kde rozhodují o konkrétních platech učitelů politici a ne ředitelé škol?

Ze včerejšího blogu Jiřího Paroubka:

Řecká karta pravice

Tuto strategii naopak velmi dobře, zcela cynicky rozpracovala ODS a v koordinaci minimálně s TOP 09 a zejména s některými ke všemu ochotnými médii (MFD, LN a HN) ji důsledně uplatňovala. Cílem bylo neustálým opakováním vytvořit dojem naprosté rozpočtové neodpovědnosti, nekompetentnosti a vlastně nebezpečnosti návrhů sociální demokracie pro stát. V posledním měsíci před volbami média situaci hysterizovala řeckou kartou.

I veřejnoprávní média (zejména OVM), ale i další diskusní pořady v televizi i v rozhlase, neustále toto téma rozvíjely. Slabost odborného zázemí sociální demokracie se projevila právě v této otázce. Toto odborné zázemí - především Jiří Havel - produkovalo výborné pozitivní ekonomické programové dokumenty. Ale zejména v závěru volební kampaně, především tištěná média vlastně odsabotovala zveřejnění inovovaného výtečného zásadního ekonomického programového materiálu.

Brutální tlak medií

V naší zemi není však žádné (!) médium, které by sociální demokracii otevřeně a plně podporovalo. Naopak část médií, a to těch nejvlivnějších, které čte dost potenciálních voličů sociální demokracie (Blesk a MFD), nenapsalo v posledních pěti letech o ČSSD a mně osobně jako předsedovi ČSSD nic pozitivního. To říkám velmi eufemisticky. Vlastně to byla každodenní štvanice vedená především vůči mně osobně, zejména v posledním roce a čtvrt. V podvědomí české veřejnosti se působením médií vytvářel dojem, že volit ČSSD je něco zcela nepatřičného. A osobní útoky na mě neměly hranice a vlastně kontinuálně pokračovaly i po volbách. Jako bych byl vůdcem Dělnické strany a ne předákem sociální demokracie. A veřejnost byla každodenně masírována, že hrozí spojení ČSSD a komunistů a návrat normalizačního režimu.

Cíl: Odtlačit voliče od ČSSD

Cíl byl jednoduchý a znali jsme jej dlouhé týdny před volbami. Nejpozději od odchodu M. Topolánka z vedení ODS bylo zřejmé, že tato strana rezignovala na pozitivní volební kampaň, na své volební vítězství. A že jim půjde jenom o destrukci volebních šancí ČSSD. Šlo o to, aby se v médiích neustále vytvářeným tlakem podařilo od ČSSD odtlačit část jejich voličů k jiným politickým stranám. A část voličů ČSSD natolik znechutit a znejistit, aby zůstali doma. Nikdy bych nevěřil, že část veřejnosti si nechá v demokratické zemi takto vymýt mozky. Za starého režimu bylo vymývání mozků jaksi z donucení, teď bylo dobrovolné. Co je ještě smutnější a zcela v práci médií ostudné, je, že jakýmsi viníkem štvanice na sociální demokracii (a mě osobně) byla prý ČSSD samotná.

Moje poznámka: jako příloha chorobopisu je ten text dokonalý...