PONDĚLNÍ GLOSY 14.12.2009

Miroslava Macka
Rozhodně nevidím situaci kolem státního rozpočtu tak jednoduše jako prezident Klaus, vinící z nadcházející dluhové pasti ODS a Mirka Topolánka. Příčin je mnohem více a mají též nestejnou váhu. Tou první příčinou je děsivá rozpočtová politika, kterou započal Miloš Zeman a dále v ní pokračovali Vladimír Špidla ("zdroje jsou"), Stanislav Gross i Jiří Paroubek, tedy politika, kdy se natolik špatně hospodaří a natolik uplácejí potenciální voliči, že i v době konjunktury zejí v rozpočtech veliké díry. Psal jsem o tom mnohokrát a vždy přirovnával Zemana a jeho následovníky ke drogovým dealerům, jejichž konzumenti budou stále požadovat vyšší a vyšší dávky.
Teprve druhou příčinou je slabá vláda Mirka Topolánka, jejíž šéf se věnoval více postávání s Merkelovou a Sarkozym, než každodenní politické práci v koalici a uvnitř ODS, takže svým dílem přispěl k "vytvoření" Zubové, Tlustého, Hovorky i dalších, o dnešní "politice" ODS ani nemluvě. (Pro chování Vlasty Tlustého raději nemám slov...)
Třetí příčinou je politická nezralost stávajícího premiéra Fischera, který neměl odvahu připravit ještě větší rozpočtové škrty, vydával příšerný rozpočet za "úsporný" a hlavně nespojil jeho přijetí s demisí vlády a ponechal tak velký manévrovací prostor všehoschopnému Paroubkovi.
Nyní, namísto toho, aby podal demisi (jak ostatně veřejně sliboval) a ukázal, že Paroubkovi a jeho děsivé politice dělat poskoka nebude, vede "ušlechtilé" řeči a zůstává ve funkci. Že bez takových "slouhů" by nikdy nemohly vzniknout všechny špatnosti, co jich v historii vidíme, je téma na samostatný text.
Nyní uslyšíme další spoustu keců na téma zodpovědnosti k občanům, nemožnosti mít rozpočtové provizórium, atd., atd., zatímco státní finance půjdou do pekel.....

Prezident Klaus by pak měl oprášit paměť, když dnes hudruje na nerealisticky připravený státní rozpočet tohoto roku. Připomínám mu jeho vlastní slova z prosince roku loňského na Nově: "Abychom se nenechali pobláznit všema těma povídáníma o těch krizích a nezačali svou panikou a svým neklidem a svou opatrností to kazit ještě daleko víc, než to být musí. Já myslím, že to je hlavní poselství do roku 20O9."
Bohužel se nenašel z politiků nikdo, kdo by svým neklidem a předvídavostí nastolil realističtější poselství letošního roku....což je další důvod dnešního stavu.

Člen britské Sněmovny lordů Nigel Lawson má zajímavý postřeh o alarmistickém postoji ke globálnímu oteplování: Svou roli hraje i to, že o tématu píší novináři specializovaní na životní prostředí. A jim teorie globálního oteplování dává váhu, o jaké se jim předtím ani nesnilo.