ČTVRTEČNÍ GLOSY 11.06.2009

Miroslava Macka
"Nový zákon: kouření vítězí", tak zní hlavní titulek na první straně dnešních Lidovek a redaktorka Adéla Čabanová v článku pod ním píše: "Milovníci zakouřených hospůdek a kaváren vyhráli. S nimi také tabákový průmysl."
Už dlouho jsem nečetl takovou pitomost. Jediný, kdo vyhrál, je totiž zdravý rozum. Ten totiž říká, že je jen a jen na majitelích, chtějí-li podnikat s restaurací či kavárnou pro nekuřáky, kuřáky či pro obojí. A je pak na jejich případných zaměstnancích, kterou si dobrovolně vyberou jako svoje pracoviště.
Označení restaurací nálepkami, aby se tupci nemohli vymlouvat a vyčuránci následně soudit, že nerozeznali, o jakou restauraci jde, je v dnešní době bohužel nezbytné, vadí mi jen povinný nápis "Kouření způsobuje rakovinu" na nálepce pro kuřácké restaurace, neboť je opět vítězstvím víry nad zdravým rozumem. Víry, že tento nápis na krabičce cigaret či jinde donutí kuřáky si nezapálit. Osobně neznám jednoho jediného.
Tleskám poslancům, kteří pro tento zákon zvedli ruku.
P.S. Dvacetjedna let jsem kouřil padesát cigaret denně a už dvacetdevět let nekouřím....

Po mnoha a mnoha letech poslanci odsouhlasili další moudrou věc: zrušili živnostníkům a drobným podnikatelům nesmyslnou povinnost vést knihy jízd a zavedli měsíční paušální odpočet. Jde opět o vítězství zdravého rozumu: v životě jsem nezažil živnostníka, jehož kniha jízd by odpovídala skutečnosti ...

Ústavní soud opětovně přiznal některým majitelům činžovních domů právo na specifickou náhradu od státu za ztráty, způsobené regulovaným nájemným. Majitelé se ovšem radují jen mírně, neboť žijí v Česku a jak to jeden z nich vyjádřil: "je hodně soudců, kteří si myslí, že Ústavní soud je tady pro legraci králíkům."
Je ovšem velice nemravné, že případné náhrady zaplatíme majitelům činžáků my všichni: platit by přece podle zdravého rozumu měli jen ti, kteří léta platili směšné regulované nájmy!