STŘEDEČNÍ GLOSY 10.06.2009

Miroslava Macka
A tak jsem se vrátil z prosluněného Wachau (bez mobilu, televize a novin, zato s dobrým jídlem a vynikajícím vínem) do deštivého Česka, plného volebních výsledků.
Zamrzelo mne trochu, že více lidí se nepokusilo vytáhnout do Evropského parlamentu Svobodné a vsadilo na jistotu ODS: utvrdili tak vedení ODS a hlavně Mirka Topolánka, jaký že je frajer a jak vynikající dělal a dělá politiku. Při pohledu na seznam zvolených poslanců ODS mám ovšem zase příjemný pocit, neb většinu z nich osobně znám a vím, že to rozhodně nejsou žádní euronadšenci.
Bohužel Eu vládnou nikoliv poslanci parlamentu, ale "špidlové" a budu velmi zvědavý, co s tím zřetelně mnohem pravicovější parlament udělá.
Radostnou zprávou pak pro mne byl odchod Martina Bursíka z politiky, byť jsem přesvědčen, že stejně bude intenzivně škodit někde jinde. Neradostnou zprávou pak bylo, že volební potenciál Evžena Tošenovského byl vyčerpán jeho uklizením do Bruselu, namísto v podzimních volbách.
Čtenář glos mi pak k volbám napsal krátký text, který zcela vyjadřuje i můj názor:
1/ EP se má k EK podobně, jako se měly všechny tři parlamenty někdejší ČSSR k ÚV KSČ. Lidé (voliči) to minimálně podprahově vědí - a proto nízká účast ve volbách do EP napříč Evropou nemůže být překvapením.
2/ Topolánkova ODS se pokusila "rozkročit", ve skutečnosti však udělala úkrok doleva směrem k politickému středu. Tento úkrok zafungoval v tom smyslu, že ODS odebrala voliče "středovým" stranám typu ED a pan Zieleniec je mu jistě vděčen. Pokud ovšem političtí komentátoři píší, že "ODS je zpátky", měli by si uvědomit, že jde (částečně) o jinou ODS s jiným elektorátem.
3/ Úkrok ODS ke středu uvolnil prostor napravo, kde je dle volebních výsledků evidentně čas na integraci.
A jsem u poslední zprávy, která mne po návratu potěšila, a tou je již jisté založení nové strany TOP 09. O její ryzí pravicovosti si sice nedělám iluzí, ale kapříci na české politické scéně potřebují štiku v rybníku jako sůl. A co hlavně: vozová hradba ODS + TOP 09 dozajista osloví více voličů, než slepenec ODS + cyrilovská KDU - ČSL a má vysokou šanci nepustit na podzim Paroubka k moci. A to těší nejvíce.

Budu též s napětím sledovat povolební vývoj ve Velké Britanii, kde v eurovolbách drtivě zvítězily strany, které odmítají další evropskou integraci (federalizaci). Pokud konzervativci vyhrají na podzim volby a Cameron splní svůj slib o vypsání referenda o Lisabonské smlouvě, pak je mrtvá už zcela definitivně.