Zaostřeno na...Místní knihovnu Trojanovice

Prázdniny jsou obdobím odpočinku a dovolených a k tomu neodmyslitelně patří také lehká prázdninová četba. Knihy si samozřejmě můžeme zakoupit v knihkupectvích, ale také zapůjčit v knihovně. A právě na knihovnu v Trojanovicích zaostříme dnes. Mnoho z nás o ní nemá ani tušení a přece nabízí poměrně široký výběr knih. Proto jsem zamířil s diktafonem do přístavby školy nad tělocvičnou a vyzpovídal paní Boženu Michnovou, která se již dvacet let stará o její bezproblémový chod.
Trojanovská knihovna nepatří k velkým; kolik svazků obsahuje, jaké žánry knih jsou převážně ve Vaší knihovně zastoupeny a kdo se stará o nákup nových knih?

K 31. 12. 2006 bylo celkem 7604 svazků, z toho je 1660 svazku naučné literatury. Provoz knihovny a nákup nových knih má na starosti Městská knihovna Frenštát p. R., která hromadně nakupuje knihy jak pro knihovnu ve Frenštátě, tak i pro menší knihovny v Tiché, Trojanovicích,Veřovicích a Mořkově.
Jak často a v jakém množství se nové knihy nakupují?

Frenštátská knihovna posílá nové knihy zhruba čtyřikrát až pětkrát do roka,navíc 100 svazků si naše knihovna přibližně na jeden až dva roky vyměňuje s knihovnou ve Veřovicích. Dalších přibližně 100 knih se pořizuje za peníze z obecního rozpočtu.
Kolik čtenářů je v knihovně evidováno?

V minulém roce bylo evidováno 63 čtenářů, z toho 23 čtenářů do 15 let. Problémem je rozlehlost obce. Knihovna je dobře dostupná pouze pro lidi z Lomné nebo z přilehlého okraje Bystrého. Lidé zpod Javorníka nebo zpod Radhošte mají spád do knihovny ve Frenštátě. Ovšem existují výjimky, někteří rodiče z Frenštátu navštěvují naši knihovnu, jelikož vozí své děti do trojanovské základní školy.
Jaké je věkové popřípadě společenské spektrum čtenářů?

Převažují důchodci a potom žáci a studenti školou povinní, kteří zde vyhledávají povinnou četbu a naučnou literaturu.Čtenáři středního věku jsou zastoupeni velmi málo.
Proč si myslíte, že lidé středního věku do knihovny nechodí?

Změnila se dost doba vzhledem k pracovním podmínkám. Lidé pracují do večera, jsou časté několika směnné provozy a tudíž jim mnoho času na četbu nezbývá.
Které knihy se nejlépe půjčují?

Dost se půjčuje naučná literatura, která je hlavně vyhledávaná mladou generací. Dále jsou velmi populární detektivky a čtenářky upřednostňují zejména romány pro ženy.
Jaké další služby knihovna poskytuje?

Máme jeden počítač s připojením k Internetu, pro evidované čtenáře je zdarma. Půjčují se také časopisy, jejichž pořizování hradí Obecní úřad Trojanovice. Jsou to Vlasta, Květy, 100+1, VTM Science, ABC a Dorka.
Jaký je Váš oblíbený žánr či autor?

Mám ráda například Jiráska, kterého mám doma celého, už pro jeho vyprávění a krásný popis. Ráda si přečtu jak klasiku, tak i některé nové autory. Například knihy od spisovatelky Simony Monyové, která humornou formou, někdy až s nadsázkou, popisuje své životní osudy.
I když se prázdniny již chýlí ke konci, přesto noviny vyjdou ještě v srpnu. Co byste tedy doporučila čtenářům zajímavého na letní čtení?

Z okruhu oddychové literatury zde momentálně máme velké množství detektivek nejen od zahraničních autorů a potom romány pro ženy.

Z Obecních novin z Trojanovic 8/2007, autor David Trubač.