PÁTEČNÍ GLOSY 12.12.2008

Miroslava Macka
Bude velmi zajímavé sledovat budoucí kariéru podivného Michala Pohanky: možná nám to osvětlí, proč nejprve desertoval ze sociálnědemokratických a nyní z koaličních poslaneckých lavic.

Co je také možné: poslanci v rámci státního rozpočtu odsouhlasili též dotaci 12 milonů korun na "rekonstrukci a dostavbu sportovního areálu Sportklub" ve Hvozdě na Prostějovsku. Jenže: ve Hvozdě zatím žádný takový areál neexistuje a u občanského sdružení, sídlícího v Prostějově, které peníze dostalo, nelze zjistit žádná jména!
Starosta Hvozdu pak říká: "Pokud vím, tak by tam měly vzniknout nějaké squashové kurty. Je to bývalá zemědělská usedlost, která by se měla přestavovat. Obec s tím nemá nic společného."
Vsadím se však, že někdo z čelných politiků ano.

Co dalšího si ještě necháme líbit: vláda odsouhlasila dalších 189 milionů z našich kapes (celkem už 1,5 miliardy, tedy čtyřčlenná rodina zacvakala už 600.-) na pořádání mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci! Snad bude alespoň sníh...

A do třetice: vládě se nepodařilo snižovat počet státních zaměstnanců o tři procenta ročně, jak slíbila v programovém prohlášení.
Konkrétně zaměstnanců pražských ministerstev letos přibylo tisíc a jejich mzdy se navýšily o půl miliardy. Z našich kapes, pochopitelně. A řekněte, funguje stát lépe?

Ono holt s cizími penězi se vždy nakládá "velkoryse". Tak třeba George Polk, velký propagátor zachycování vzdušného kysličníku uhličitého a jeho ukládání do země (vidí v tom vynikající kšeft), bezostyšně říká: Krátkodobě je to ekonomicky výrazně ztrátové, proto velmi podporujeme plány Evropského parlamentu , které počítají s dotací.
Jenže: jestli to bude ztrátové jen krátkodobě, proč do toho neinvestuje svoje peníze?

Čtenář glos M. S. mi zaslal "revitalizovaný" vtip z doby RVHP (pro nepamětníky: Rady vzájemné hospodářské pomoci):
Klaus, kterého EU vzteky sežrala, putuje zažívacím traktem a tu potká Topolánka se Zaorálkem.
A ptá se jich:Taky Vás sežrala?
Ne, my jsme přišli zadem.