PÁTEČNÍ GLOSY 14.11.2008

Miroslava Macka
Lidovky dnes vycházejí se "zápotockým" titulkem "Rudá záře nad Českem" na titulní straně. Po devatenácti letech se totiž komunisté formálně vracejí k vládnutí, a to přizváni ČSSD do krajských vlád.
Osobně mě to nijak přílišně neděsí: mnohem více se obávám "nekomunistů" Paroubka či Ratha, jsou totiž obsahem i formou svého vládnutí mnohem a mnohem nebezpečnější .

Včera jsem si přečetl v tisku dva výroky, které mohou směle soupeřit o titul "největší nehoráznost roku".
Ten první pronesla státní zástupkyně Elen Votavová, kamarádící se léta s mafiánským bosem Antonínem Bělou a pouštějící mafiány z vazby, ale odmítající po propuknutí této aféry odstoupit ze své funkce: "Musím splácet hypotéku."
Ten druhý pak pronesl exhejtman Olomouckého kraje Pavel Kosatík, obhajující koaliční smlouvu s ČSSD: "Smlouva nám umožní uskutečnit vize, s nimiž jsme šli do voleb."
Stručné, jasné, k zblití....
A pro ty, kteří nečtou Lidovky, tu je text, který jsem v nich publikoval před pár dny:

Zdá se, že vedle dávno známé infekční brucelózy se začíná Evropou šířit jiná nakažlivá choroba: bruselóza. Prvotní příznaky jsou u ní vždy stejné: ztráta kritického rozumu na úkor neoblomné víry v neomylnost a jedinou správnost veškerého konání a činění Evropské unie a dále značné, často téměř nepříčetné opovržení až nenávist vůči všem, kteří nepropadli stejné víře.
Přímo učebnicovou ukázkou akutní bruselózy je páteční článek stálé bruselské dopisovatelky Lidových novin Kateřiny Šafaříkové v tomto listu. Sestává v podstatě jen z opovržlivých invektiv vůči prezidentovi Václavu Klausovi, který má tolik drzosti, že nesouhlasí (spolu s mnoha občany České republiky, momentálně v nadpoloviční většině) s duchem i literou "lisabonské smlouvy" a ještě je navíc tak drzý, že to říká veřejně! Ba co horšího, dokonce proti ní vznáší věcné argumenty a chce o nich vážně debatovat! No, a uznejte, že to si nějaký čecháček přece nemůže dovolit: kam by EU přišla, kdyby v ní každý nedůležitý státeček prosazoval svůj názor a své zájmy? A nespokojil se s moudrou ochrannou náručí mocných moudrých a s vědomím, že co je dobré pro velmoci, musí být dobré i pro nás, jak to právě činí náš všemi milovaný premiér?!
A tak se ve výše zmíněném článku můžete dočíst následující perly: Prezident Klaus zdržuje projednání ústavnosti lisabonské smlouvy u Ústavního soudu proto, "aby si kopl do jím stejně opovrhovaného premiéra a jeho vlády." Co nakonec taky můžete chtít od člověka, který projevil "demonstrativní proruský postoj v den čtyřicátého výročí sovětské invaze, ve chvíli, kdy se vláda spolu se zbytkem svobodného světa snažila zadržet ruské tanky před Tbilisi"? A taky v nás "zásadním způsobem udržuje to špatné", totiž "hýčká v nás mindráky a láká do světa, který už je dávno mrtvý".
A víte, proč je přesto tak populární? No, přece proto, že "prezident nás po našich shrbených zádech plácá už dlouho a odtud, logicky, jeho popularita..."
Bohužel je zřejmé, že bruselóza, na rozdíl od brucelózy, je zcela neléčitelná a jednou nakažený člověk se jí už do smrti nezbaví. Přesto však nepodléhejte panice: tato choroba si totiž vybírá jen jedince s jistou vrozenou levostrannou dispozicí, kterou naštěstí sposta lidí postrádá. A samozřejmě, že proti ní existuje velmi účinná prevence: pravidelné, každodenní užívání zdravého rozumu.