ČTVRTEČNÍ GLOSY 15.11.2007

Miroslava Macka
Větší výsměch snad už ani neexistuje: soutěž na dodavatele informačního systému, jejíž prostřednictvím vybírá ministerstvo financí dodavatele informačního systému za stovky milionů korun a který má zprůhlednit hospodaření státních úřadů, je netransparentní, nejasný a veskrze velmi pochybný.
No comment.

Musíme strašně šetřit, říká nám vláda. Minulou sobotu ovšem letěl z Prahy do Vietnamu a Indonézie vládní speciál na týdenní pracovní návštěvu a pro ministra průmyslu Martina Římana přistál navíc v Ostravě, neboť "byl pracovně na severní Moravě a končil až pozdě večer." Stálo nás to pakatel: cca 200.000.- Kč. Kdyby si takto organizoval čas coby soukromý podnikatel, brzy by zkrachoval. Jako ministr ovšem ne, zaplatíme to totiž my, blbci.

Včerejší MF Dnes přinesla článek o dvou veleúspěšných Češích v Číně, architektech manželech Bendových, kteří už realizovali po celé Číně více něž tři sta svých projektů. V článku se objevily i tyto jejich zajímavé názory k zamyšlení: "Číňané jsou nesmírně pracovití a jsou schopni pragmaticky se dohodnout, že je třeba opravdu něco udělat. "..."V České republice může trvat vydání stavebního povolení třeba až tři roky, tady se to dá zvládnout za dva týdny. Všechno přitom proběhne profesionálně." ..."Evropa pořád řeší věci jako identitu a tak podobně. To Číňané nemusejí. Dobře vědí, že tu jsou pět tisíc let a budou tu i za dalších pět." ... "Zda bude Čína vládnout světu? To nevím. Ale pokud ano, možná to bude pro nás prospěšnější, než si dnes mnozí myslí."

A už je to tady! Výkonný tajemník OSN De Boer včera během klimatického panelu ve Valencii prohlásil, že "popírat změnu klimatu a nečinit nic proti jejímu zabrzdění je kriminální neodpovědnost." Václav Klaus má štěstí: změnu klimatu nepopírá, jen popírá, že je vědecky dokázáno, že je zaviněna lidskou činností a varuje před mrhání finančními protředky a ideologizací. A má pravdu: viz slova De Boera. Obávám se ovšem, že je jen otázkou času, kdy i tento jeho názor bude - vzhledem k tomu, že nebude jediným povoleným"oficiálním názorem" - časem kriminalizován.

Před jedenácti léty , v roce 1996, dostal novinář Jefim Fištejn ocenění "Ropák roku" za následující výrok:
"Za deset let poctivec Patočka třeba i uzná, že síla ozonové vrstvy kolísá, dejme tomu, v časových cyklech, že kácení dešťových pralesů tu je vyváženo novou výsadbou jinde, že snížení celkové výměry zemědělské půdy je z hlediska globální výživy ukazatel stejně relevantně znepokojivý jako klesající počet žebřiňáků.«
Na šestém místě se pak umístil Václav Klaus za výrok: Téma ochrany životního prostředí bylo zneužito jako zástupná levicová ideologie, která... začíná obhajovat existenci regulačních (státních) zásahů shora, zásahů do lidských životů a do spontánního fungování demokraticky vznikajících institucí.«
Zajímavé, co říkáte?
-