Rýžování zlata láká nejen dobrodruhy.

Na padesát zlatokopů z České republiky, Slovenska a Německa se sjelo do Zlatých Hor na 14. ročník soutěže v rýžování zlata.
Úkol zlatokopů v soutěži O zlatou pánev starosty města byl zdánlivě jednoduchý. Vyrýžovat z písku nepatrné částečky zlata, kterým se říká zlatinky. "Špičkoví zlatokopové dokáží vyrýžovat kbelík písku asi tak za minutu," vysvětlil rozhodčí Jiří "Pyrotechnik" Fischer.
Kromě samotné soutěže fungovala na místě i Škola rýžování. Zájemci měli možnost poznat základní poznatky a podle pokynů instruktorů si rýžování rovnou vyzkoušet. "Ono se to vážně musí umět. Zlato je mrcha, zlatinky zalézají za nehty a klidně vám s vodou odtečou z prstu a jsou pryč", uvedl vyučující ve Škole rýžování Zdeněk Večeřa.
"Mě to moc nešlo, ona je ta pánvička s pískem a vodou dost těžká a navíc voda byla studená.Zlatokopem bych asi být nechtěla," postěžovala si jedenáctiletá Petra Malá, která se také učila rýžovat.
"Takovými akcemi se snažíme poukázat na slavnou minulost našeho města. V roce 2010 tady budeme mít dokonce mistrovství světa," pochlubil se starosta Milan Rác.
V letošním 14.ročníku soutěže zvítězil a zlatou pánev starosty získal Petr Chládek.
Ladislav Olejníček
Bruntálský a krnovský deník, krnovský Region ze dne 28.srpna 2007