ÚTERNÍ GLOSY 10.04.2007

Miroslava Macka
V mnoha komentářích k jednání Vlastimila Tlustého mi chybí následující úhel pohledu. Vlastimil Tlustý se chová tržně: nabyl přesvědčení, že tato vláda dlouho vládnout nebude a že mu jeho dnešní postoj zajistí vynikající místo na kandidátce a po pravděpodobném vítězství místo hodně vysoko.
Druhou úvahou by mohlo být, zda je jeho přesvědčení správné, nebo bude silnější stávající "koaliční lepidlo", tedy obava z předčasných voleb a možných ztrát koryt u mnohých.

Přitom nelze nesouhlasit s Tlustého slovy, že návrh "reformy" je paskvil. Ovšem co jiného může být průsečík názorů ODS, lidovců a zelených? Základním problémem je přece stávající koalice a řešením jiný volební systém a pak předčasné volby. Tohoto logického řešení se ovšem nedočkáme: není v zájmu malých stran, dostatečně však silných, aby je blokovaly.

Petr Holec napsal v minulém čísle v časopisu Reflex: V EU se mluví převážně anglicky, protože hnacím motorem integrace už dávno není francouzský strach z Německa, ale potřeba ospravedlnit dvacetitisícovou armádu bruselských úředníků, jejichž společným jazykem je angličtina jakou mluvil Peter Sellers coby inspektor Clouseau.

Již staří Římané věděli, že Turpe est aliud loqui, aliud sentire, tedy že
Je hanebné jinak mluvit a jinak smýšlet.