ÚTERNÍ GLOSY 20.03.2007

Miroslava Macka
Málokdy jsem slyšel některého z politiků tak jasně, stručně a pravdivě vyjádřit skutečnost, jak se to podařilo expremiérovi Paroubkovi. Včera totiž řekl ke čtyřkilogramové knize s 2600 jeho fotografiemi "Mělo by mě to ukázat jako člověka."
Svatá pravda! Nic by totiž nemohlo tohoto nabubřelého puchejře vystihnout lépe, než tato stejně nabubřelá, papalášská velekniha.
A ještě je kolem ní tolik legrace!
V sobotu se Paroubek chlubil, že neznámý mecenáš zakoupil tuto knihu každému delegátovi nadcházejícího sjezdu ČSSD.
Včera pak prohlásil: "Na knize jsem spolupracoval, ale nemám s ní nic společného."
"Shodou okolností pro mě tento projekt vyznívá pozitivně", dodal skromně.
Kniha za 999.- Kč krámské ceny by však asi nešla příliš na odbyt a tak Paroubek záhy prohlásil: "Cena bude výrazně nižší než původních 999 korun, a to 490 korun." A protože nemá s knihou nic společného, dodal: "To je naše záležitost, jak jsme to vyřešili. Myslím, že veřejnost to ani nezajímá."
Ředitel vydavatelství Naše vojsko, které knihu vydalo, Emerich Drtina, ovšem o sponzorované slevě v té chvíli nic nevěděl a prozradil:"Já o nižší ceně nic nevím. Když mi nic neřeknou, budu to prodávat za 999 korun."
Za pár hodin byl už ovšem informovanější: "Už jsme se dohodli. Cena bude 490 korun. Rozdíl v ceně nám bude uhrazen. Kým přesně, tom se dozvím v pondělí."
Počítám, že s touto knihou si ještě užijeme legrace. I když jde spíše o věc k pláči.

Finská firma Patria zastavila veškeré právní akce proti ministerstvu obrany a českému státu v záležitosti podivného tendru na dodávku obrněných transportérů pro českou armádu, v němž neuspěla. Důvodem je zřejmě to, že chce uspět v dalším miliardovém tendru, který vypíše česká armáda.
A ne, abyste si mysleli, že se firma domluvila s některými českými politiky, že za vítězství v příštím armádním tendru stáhne veškeré žaloby, takže půjde o typicky české "výběrové řízení s předem známým vítězem" a že ke zbytečně vyhozeným miliardám z našich daní za zcela zbytečné transportéry zaplatíme další miliardy "držhubného" ve formě dalších zbytečných zbraňových systémů, tentokrát od firmy Patria.

Již staří Římané věděli, že Vana gloria spica ingens sine grano, tedy že
Planá sláva je jako obrovský klas bez zrna.